Podopieczni

Kto może zostać podopiecznym?

Zgodnie z obowiązującym statutem podopiecznym Fundacji Votum może zostać osoba znajdująca się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej i materialnej, jeżeli ta sytuacja jest następstwem wypadku komunikacyjnego, wypadku w pracy lub rolnictwie.

W jaki sposób można zostać Waszym podopiecznym?

To bardzo łatwe. Całą ścieżkę znajdziesz w zakładce: Zostań podopiecznym

Ile kosztuje Wasza pomoc?

Fundacja VOTUM pobiera tylko 1% opłaty za prowadzenie rachunku na rzecz podopiecznych. Pobrana opłata w 100% trafia na działania związane z celami statutowymi Fundacji. Dzięki temu prowadzone programy i świadczona pomoc w gromadzeniu środków staje się jeszcze skuteczniejsza.

Na co mogę wydatkować środki uzbierane na rachunku fundacji?

Środki zgromadzone na rachunku fundacji na rzecz podopiecznego, mogą być wydatkowane wyłącznie na opłaty za świadczenia medyczne, opłaty za świadczenia rehabilitacyjne w trybie rehabilitacji domowej i pozadomowym (ambulatoryjnym lub stacjonarnym), a także pobyt Opiekuna (osoby towarzyszącej), operacje, wizyty u specjalistów, zakup lekarstw i środków medycznych, środków higienicznych, zakup sprzętu ortopedycznego, zakup sprzętu rehabilitacyjnego, transport z i do placówki medycznej/rehabilitacyjnej, pomoce naukowe wynikające z toku indywidualnego nauczania, zakup produktów spożywczych niezbędnych do poprawy zdrowia oraz prace remontowe i budowlane usprawniające egzystencję osób niepełnosprawnych.

Jak uzyskać informacje o stanie konta?

Informacje o stanie konta można uzyskać przez pocztę mailową pod adresem biuro@fundacjavotum.org lub telefonicznie pod numerem +48 71 33 93 500.

W jaki sposób pomagacie?

Nasza Fundacja przede wszystkim udostępnia rachunek do zbierania środków z darowizn celowych oraz 1%. W ramach możliwości finansowych dofinansowujemy również zakup sprzętu czy rehabilitację. Wspieramy podopiecznych w zbiórkach publicznych, szczególnie internetowych, np. na portalu Siepomaga.pl lub aukcjach internetowych, np. na platformie Allegro Charytatywni.

Co to znaczy, że jesteście Organizacją Pożytku Publicznego?

Status Organizacji Pożytku Publicznego posiadamy od 10 lat. Oznacza to, że jesteśmy uprawnieni do pozyskiwania środków z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych, a nasi podopieczni mają możliwość pozyskiwać wpłaty celowe nie tylko poprzez przelewy bankowe, ale również poprzez odpisy podatkowe.

Jak możemy wesprzeć Wasze działania?

Dajemy możliwość pomocy w wielu obszarach. Ze szczegółami zapoznasz się w zakładce Jak możesz pomóc (podlinkowanie)

Podoba mi się to co robicie. Ale nie pracuję, od kilku lat jestem na emeryturze. Czy mogę przekazać Wam 1% podatku i wesprzeć finansowo Wasze działania?

Oczywiście. Mało osób o tym wie, ale emeryci i renciści również mogą przekazać 1% swojego podatku. Wystarczy po otrzymaniu z ZUS formularza PIT-40A, złożyć w urzędzie skarbowym do końca kwietnia zeznanie podatkowe PIT-37 wskazując w nim dochody osiągnięte z emerytury bądź renty. W części „J” tej deklaracji należy uzupełnić w pozycji 137 Numer KRS 0000272272, a w pozycji 138 kwotę 1% należnego podatku.

Czy przekazanie 1% coś mnie kosztuje?

Nie! 🙂 Pieniądze z 1%, które nam przekażesz są potrącane z całej kwoty podatku, który i tak musisz zapłacić. Fundacja Votum pobiera tylko 1% opłaty za prowadzenie rachunku na rzecz podopiecznych. Pobrana opłata w 100% trafia na działania związane z celami statutowymi Fundacji. Dzięki temu prowadzone programy i świadczona pomoc w gromadzeniu środków staje się jeszcze skuteczniejsza.