Żyjemy w czasach, w których w natłoku spraw i obowiązków brakuje nam chwili na refleksję o życiu. Wszystkie problemy i niebezpieczeństwa dotyczą, w naszym mniemaniu, innych. Dopiero niespodziewane zdarzenia, wywołujące traumatyczne przeżycia, przypominają nam o tym, że nasze życie jest kruche i ulotne.

Od 2009 roku Fundacja Votum jest głównym organizatorem Ogólnopolskiej Akcji Krew.

Chcemy, by jak najwięcej osób odważyło się działać bezinteresownie na rzecz drugiego człowieka. Ogólnopolska Akcja Krew jest odpowiedzią na niezmienny w okresie wakacyjnym debet krwi w polskich szpitalach i stacjach krwiodawstwa. Terenowy charakter naszej akcji daje możliwość oddania krwi przy okazji zakupów, spotkania z przyjaciółmi i spaceru po mieście.

podnosimy świadomość społeczną w zakresie krwiodawstwa

umacniamy więzi społeczne oparte na zaufaniu i solidarności z potrzebującymi

działamy we współpracy z najlepszymi

Przychylność i wsparcie Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, zabezpieczających poszczególne akcje od strony medycznej, jest gwarantem bezpieczeństwa dawców i dostępu do fachowych konsultacji.

Tyle litrów krwi zebraliśmy od początku akcji !

ZOSTAŃ DAWCĄ KRWI

Najważniejsze informacje o krwiodawstwie

Kto może oddać krew?

Oddając krew ratujesz wiele ludzkich istnień. Uleczasz chorych, pomagasz potrzebującym, pokrzepiasz słabych. Dajesz innym szansę na długie i szczęśliwe życie.

Ty też możesz oddać krew, jeśli:

• masz skończone 18 lat i masz przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem i adresem
  • ważysz powyżej 50kg
  • nie chorowałeś na żółtaczkę, kiłę, łuszczycę, cukrzycę
  • w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miałeś wykonywanego zabiegu operacyjnego, zabiegów endoskopowych, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała
  • nie masz ciężkich chorób układu krążenia, pokarmowego, nerwowego, oddechowego lub moczowego

Kiedy nie można w ogóle zostać dawcą krwi?

• jeśli są obecne ciężkie choroby układu: krążenia, pokarmowego, nerwowego, oddechowego, moczowego
  • kiedy występuje zakażenie chorobami zakaźnymi (np. HIV, żółtaczka, kiła)
  • jeśli pojawiły się zachowania seksualne o podwyższonym ryzyku zarażenia chorobami zakaźnymi
  • kiedy używane są środki psychoaktywnych
  • w przypadku choroby krwi, łuszczycy, cukrzycy czy nowotworów złośliwych.

Kiedy oddawanie krwi jest czasowo zabronione?

• po zabiegu operacyjnym, endoskopii, tatuażu, przekłuciu uszu i innej części ciała – to uniemożliwia oddawanie krwi na okres 6 miesięcy od momentu ich wykonania
  • po pobycie w zakładzie karnym oraz 6 miesięcy po jego opuszczeniu
  • w okres miesiączkowania i 3 dni po zakończeniu
  • po przebytych infekcjach, gorączce >38oC, przyjmowaniu antybiotyków – dwa tygodnie od zakończenia objawów lub leczenia
  • po szczepieniu przeciw: grypie, WZW typu A – 48 godzin, WZW typu B – 7 dni
  • w okres ciąży i 6 miesięcy po porodzie lub zakończeniu ciąży

CO JESZCZE MUSISZ WIEDZIEĆ?

Strach ma wielkie oczy!

• oddajesz 450 ml krwi, co stanowi jedynie 8-9% ogólnej objętości krwi krążącej w ciele dorosłego człowieka. Twój organizm odtworzy utraconą ilość krwi bardzo szybko.
  • nad procesem poboru krwi i twoim zdrowiem czuwa zespół wykwalifikowanych lekarzy i pielęgniarek. Pod ich okiem możesz czuć się bezpiecznie!
  • nie masz zbyt wiele czasu? Bez obaw – oddanie krwi to zaledwie kilkanaście minut.

Warto być krwiodawcą!

• oddając krew ratujesz życie drugiego człowieka
  • masz dostęp do bezpłatnych badań laboratoryjnych (grupa krwi, morfologia, badanie wirusa HIV, HCV, HBV oraz wykluczenie zarażenia kiłą)
  • masz prawo do dnia wolnego od pracy
  • możesz liczyć na ulgi podatkowe

Jak się przygotować?

• zarezerwuj kilkanaście minut swojego wolnego czasu
  • zjedz lekkie śniadanie
  • zabierz ze sobą dowód tożsamości

KIEDY I GDZIE MOŻESZ ODDAĆ KREW? – NAJBLIŻSZE AKCJE

Chcesz pomóc innym? Świetnie! Najprostszy sposób to oddanie krwi. Weź udział w najbliższej Akcji Krew. Zobacz, kiedy i gdzie odbywają się kolejne akcje Fundacji Votum! Na Twoją krew czekają chorzy i poszkodowani w nieszczęśliwych wypadkach. Na pewno będziemy gdzieś blisko Ciebie!

Wrocławska Akcja Krew 2018

Jul 2018
Wrocław

Slot Art Festival

Sep 2018
Wrocław

akcja przed siedzibą VOTUM S.A.

Spotkaj się z nami podczas Ogólnopolskiej Akcji Krew i zostań superbohaterem!