
By przekazać 1% podatku na rzecz Fundacji VOTUM, wystarczy w zeznaniu rocznym wpisać KRS: 272 272
- PIT 36 (w części P)
- PIT 36L (w części O)
- PIT 37 (w części I)
- PIT 38 (w części H)
- PIT 39 (w części H)
- PIT-28 (w części M)
Nie spóźnij się ze złożeniem deklaracji podatkowej! Jeżeli podatnik spóźni się ze złożeniem deklaracji podatkowej, tzn. złoży ją po dniu 30 kwietnia danego roku, i będzie chciał przekazać 1% podatku na pożytek publiczny, naczelnik darowizny nie przekaże.
Aby skorzystać z możliwości przekazania 1% podatku na rzecz naszej Fundacji, należy w zeznaniu rocznym PIT 36, PIT 36L, PIT 37 i PIT-28 wskazać Fundację poprzez podanie jej nazwy i numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sadowego, tj. FUNDACJA VOTUM Organizacja Pożytku Publicznego, nr KRS: 0000272272.
Kiedy na subkoncie pojawią się środki z 1 %?
Wskazanie w zeznaniu podatkowym organizacji pożytku publicznego poprzez podanie jej nazwy i numeru KRS traktuje się na równi ze złożeniem wniosku o przekazanie 1% podatku. Przekazania kwoty na rachunek bankowy Fundacji dokona naczelnik urzędu skarbowego właściwy miejscowo dla złożenia zeznania podatkowego, w terminie 3 miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego, maksymalnie do 30.08. Nie oznacza to jednak, że środki z 1% od razu są dostępne dla Beneficjentów. Do końca września Urząd Skarbowy przesyła w formie listy wszelkie informację o celach szczegółowych wskazanych przez Podatników (m.in. dane Beneficjenta, kwota). Dopiero wtedy, po dokładnym przeanalizowaniu wpłat, środki mogą zostać rozdysponowane i w drugiej połowie października trafią na subkonta naszych Podopiecznych.
Informacje, na co mogą zostać spożytkowane środki z 1% znajdują się w Regulaminie oraz w zakładce „Strefa beneficjenta”
Za rok 2020 r. z tytułu 1% do OPP wpłynęło 972,7 mln zł, dzięki wpłatom 15,3 mln podatników.
Wciąż jednak są wśród nas osoby, które nie korzystają z tej możliwości. Oprócz najpopularniejszej formy rozliczenia – PIT-37, istnieją także inne zeznania podatkowe, które umożliwiają przekazanie części podatku dla Fundacji. Warto też podkreślić, że 1% przekazać mogą także emeryci i renciści.