5 aplikacji mobilnych,
które realnie pomogą w codziennym życiu!

 

Jesteś osobą z niepełnosprawnościami, dla której nawet drobne bariery codziennego dnia są problemem nie do przeskoczenia? Z pomocą przychodzi najnowsza technologia, która stworzona jest z myślą o osobach ze szczególnymi potrzebami. Dla niektórych może być oczami i uszami, a innym ułatwi poruszanie się po mieście. Poznaj 5 aplikacji mobilnych, które ułatwią Ci codzienne funkcjonowanie.

  1. ParrotOne to aplikacja mobilna ułatwiająca komunikację osobom niepełnosprawnym. Może służyć zarówno do wymiany wiadomości ze znajomymi, jak i do poznawania nowych osób. Aplikację ParrotOne można pobrać za darmo. Korzystanie z niej pozwala bezpiecznie i łatwo przesyłać wiadomości – jest bardzo intuicyjna i łatwa w obsłudze, dzięki czemu jest przyjazna dla użytkowników o różnym stopniu niepełnosprawności. Tworzenie całych zdań możliwe jest za pomocą dosłownie kilku kliknięć. Jak to działa? Po wybraniu nawet jednej litery na klawiaturze na ekranie pojawi się lista sugerowanych zdań, których może być nawet kilkanaście, zależnie od tego, co wpiszemy jako początkową frazę. Aplikacja uczy się tego, jakich zwrotów używa użytkownik, jak układa zdania. Z tą apką komunikacja międzyludzka nie będzie stanowiła problemu.
  2. E-wademekum osoby z niepełnosprawnością. Mobilna aplikacja to poradnik dla dorosłych osób z niepełnosprawnością, niepełnosprawnych dzieci oraz rodzin i opiekunów. Można w niej znaleźć przydatne informacje począwszy od zniżek, świadczeń i ulg jakie przysługują osobą z niepełnosprawnością w Polsce, aż po zbiór wszystkich istotnych kontaktów.
  3. HearUs – Aplikacje dla osób z niedosłuchem oraz z zaburzeniami komunikacji werbalnej. Oprogramowanie pozwala na swobodną komunikację osoby niemówiącej z innymi osobami w naszym otoczeniu. Dzięki niej dużo łatwiej wyrazić swoje potrzeby, wykonać nie tylko proste czynności (np. zakupy), ale także te bardziej skomplikowane, jak wizyta w urzędzie. Aplikacja zawiera dodatkowe funkcje, takie jak odczytanie listy przyjmowanych leków, czy też zaalarmuje bliskich w sytuacji zagrożenia. Blisko 1000 kategorii i podkategorii, przewidujących codzienne sytuacje życiowe przedstawionych jest na zasadzie prostych, czytelnych ikon. Wciśnięcie przycisku, powoduje odczytanie wypowiedzi z głośnika każdego urządzenia mobilnego.
  4. Seeing Assistant. To doskonałe wsparcie dla osób niewidomych i niedowidzących. Aplikacjami można kierować za pomocą poleceń głosowych. Zadaniem Seeing Assistant Home jest rozpoznawanie, odczytywanie kodów kreskowych i kodów QR na głos i przekazywanie podstawowych informacji na ich temat. Natomiast Seeing Assistant Move asystuje nas w terenie, na przykład w czasie pieszego przemieszczania się. Możemy być informowani przez program o wszystkich punktach, które mijamy lub do których się zbliżamy.
  5. Be My Eyes – bardzo prosta, a zarazem genialna aplikacja, która łączy społeczność niedowidzących i niewidomych z osobami w pełni sprawnymi. Poprzez videorozmowę ochotnicy pomagają osobom niedowidzącym i niewidomym w rozwiązaniu codziennych problemów. W czym może pomóc taki ochotnik? W różnego rodzaju sytuacjach, które spotykają nas każdego dnia – przeczytanie instrukcji, przygotowanie posiłku, dobór ubioru, rozróżnienie przedmiotów, sprawdzenie terminu ważności na etykiecie, czy rozkładu jazdy. W prosty sposób możesz dołączyć do społeczności Be My Eyes. Zainstaluj aplikację i zarejestrować się jako osoba niedowidząca lub niewidoma, albo jako widząca ochotniczka lub ochotnik.

Przystosuj swój smartfon i żyj bez barier

Podsumowując, aplikacje te przełamują bariery, które niesie niepełnosprawność, ponadto są intuicyjne w obsłudze. Pozwalają na większą samodzielność, dostępność do otaczającego nas świata. Dzięki nim osoby z niepełnosprawnościami mogą lepiej zarządzać swoim zdrowiem, łatwiej komunikować się z otoczeniem, efektywniej planować swoje zadania i obowiązki. Wystarczy smartfon z dostępem do sieci i można korzystać z dóbr technologii mieszczącej się w naszej kieszeni.