Kto może uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności:
- osoba która ukończyła 16 rok życia
- z naruszoną sprawnością organizmu (wykaz takich chorób można znaleźć nastronie internetowej: http://www.gov.pl/attachment/016bf5c4-26bc-4f7c-a717-54b7f32f454d
Uwaga! Samo stwierdzenie istnienia choroby nie jest automatyczną podstawą, abyś został zakwalifikowany jako osoba niepełnosprawna. Wymagane jest, aby przez ograniczenia nią wywołane:
- stałeś się osoba niezdolną do pracy zarobkowej
- potrzebujesz specjalnego przystosowania stanowiska pracy w związku zwystępującymi ograniczeniami
- wymagasz opieki lub pomocy innych osób
- ograniczenia w pełnieniu ról społecznych
Dokumenty wraz z wnioskiem o wydanie orzeczenia może złożyć:
- osoba z niepełnosprawnością – jeżeli ma ukończony 18 rok życia
- opiekun prawny w przypadku gdy wnioskodawca ma mniej niż 18 lat lub jest ubezwłasnowolniony
- kierownik ośrodka pomocy społecznej – jeśli zgodzi się na to osoba niepełnosprawna, jej rodzic, opiekun prawny albo kurator.
Skąd wziąć potrzebną dokumentację?
- wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności – druki są dostępne w siedzibie zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności albo na jego stronie internetowej
- zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia – druki są dostępne w siedzibie zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności albo na jego stronie internetowej. Druk powinien wypełnić lekarz prowadzący leczenie. Musisz pamiętać, że takie zaświadczenie zachowuje ważność przez okres 30 dni od momentu wypełnienia przez lekarza.
- dokumenty, które potwierdzają stan zdrowia – z właściwych placówek medycznych, w których leczyłeś się w związku ze zdarzeniem. Pierwszorazowe udostępnieniedokumentacji medycznej jest nieodpłatne! Warto o tym pamiętać.
Jeśli złożyłeś kopię dokumentacji medycznej, należy przedłożyć do wglądu oryginały podczas posiedzenia zespołu, na które zostaniesz wezwany.
Jeśli chcesz uzyskać legitymację osoby niepełnosprawnej (możliwe pouprawomocnieniu się orzeczenia) będziesz dodatkowo potrzebować:
- aktualne zdjęcie o wymiarach 35 mm x 45 mm
- wniosek o wydanie legitymacji osoby niepełnosprawnej
Prawomocne orzeczenie zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności to orzeczenie:
- od którego nikt nie wniósł odwołania albo wydane przez zespół wojewódzki po wniesionym odwołaniu
- co do którego zrzeczono się prawa do wniesienia odwołania
- wydane na podstawie wyroku sądu, który nie został zaskarżony, albo wydane na podstawie wyroku sądu drugiej instancji w przypadku złożenia apelacji
Kiedy można składać dokumenty?
- w dowolnym momencie – jeśli składany jest wniosek pierwszy raz;
- jeżeli masz już orzeczenie to wniosek o wydanie kolejnego możesz złożyć, jeżeli pozostało mniej niż 30 dni ważności poprzednio wydanego orzeczenia.
Gdzie składać dokumenty?
- O wydanie orzeczenia:
- w powiatowym zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności w miejscu stałego pobytu
- jeśli przebywasz poza miejscem stałego pobytu dłużej niż 2 miesiące (na przykład w związku z leczeniem, rehabilitacją lub pobytem u rodziny), jesteś osobą w kryzysie bezdomności, przebywasz w zakładzie karnym lub poprawczym, w domu pomocy społecznej lub w ośrodku wsparcia – wniosek składasz w zespole miejsca swojego pobytu.
- w powiatowym zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności w miejscu stałego pobytu
- O wydanie legitymacji: w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym w miejscu zamieszkania.
Postępowanie związane z wydaniem orzeczenia o niepełnosprawności jest bezpłatne.
Ile się czeka na rozpatrzenie całej sprawy?
- Jeżeli złożysz kompletny wniosek (czyli taki w którym nie ma błędów i braków oraz załączono wszelką wymaganą dokumentację) możesz oczekiwać, że komisja wyznaczy termin posiedzenia w ciągu miesiąca od złożenia dokumentów. W sprawach szczególnie skomplikowanych termin może być wyznaczony do 2 miesięcy.
Jeżeli z jakiegoś powodu nie możesz przyjść na posiedzenie zespołu –wyjaśnij swoją nieobecność w ciągu 14 dni od dnia kiedy miało się odbyć. Wówczas zespół wyznaczy nowy termin posiedzenia. Jeżeli nie wyjaśnisz przyczyn nieobecności, zespół odmówi rozpatrzenia Twojej sprawy. - Po przeprowadzeniu posiedzenia komisja powinna dostarczyć orzeczenie do w ciągu 14 dni kalendarzowych. Możesz je odebrać osobiście albo poprosić o wysyłkę na wskazany adres pocztowy.
STOPNIE NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI
Aktualnie wyróżniamy trzy stopnie niepełnosprawności:
- Znaczny – możesz zostać do niego zakwalifikowany, jeśli spełnisz poniższe warunki:
- jesteś osobą całkowicie niezdolną do wykonywania pracy zarobkowej
- jesteś całkowicie zależny od otoczenia w zakresie konieczności sprawowania opieki polegającej na pielęgnacji, zachowania higieny i karmienia lub w wykonywaniu czynności związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego
- jesteś zależny od osób z Twojego otoczenia i wymagasz pomocy w czynnościach związanych z leczeniem, rehabilitacją, edukacją i potrzebujesz wsparcia w pełnieniu ról społecznych
- Umiarkowany – możesz zostać do niego zakwalifikowany, jeśli spełnisz poniższe warunki:
- przez swój stan zdrowia jesteś osobą niezdolną do pracy zarobkowej albo potrzebujesz przystosowania stanowiska pracy do swojego schorzenia;
- potrzebujesz czasowej albo częściowej pomocy innych osób przez więcej niż 12 miesięcy.
- Lekki – możesz zostać do niego zakwalifikowany, jeśli spełnisz poniższe warunki:
- przez swój stan zdrowia masz duże ograniczenia w funkcjonowaniu i możesz pracować tylko częściowo lub Twoje ograniczenia wynikające z niepełnosprawności znacząco obniżają wydajność świadczonej pracy
- masz problemy w codziennych czynnościach i potrzebujesz urządzeń, które pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu – na przykład protezy, implantu ślimakowego, osobistej pompy insulinowej.