Miniony tydzień obfitował w wydarzenia, które stanowią ogromną dawkę wiedzy z zakresu leczenia ran pooparzeniowych dla kadry medycznej oraz realną pomoc dla oparzonych dzieci z całej Polski, w tym naszego podopiecznego trzyletniego Frania Kaszkura. Do Polski przyleciał profesor Matthias Donelan ze Shriners Children’s Hospital w Bostonie w USA, by przeprowadzić konsultację małych pacjentów z całej Polski i zoperować naszego małego Frania. Odbyły się również warsztaty oparzeniowe.


Historia Frania i jego szansa powrotu do normalnego życia

Główczyce, mała miejscowość w województwie pomorskim – półtoraroczny chłopiec, Franio Kaszkur został dotkliwie poszkodowany w wyniku pożaru jaki wybuchł w jego domu. Do wypadku doszło w kwietniu 2022 roku. Franio i jego 4-letnia siostra Vanessa byli w domu z dziadkami. Prawdopodobnie starsza siostra znalazła zapalniczkę i to doprowadziło do wybuchu ognia w pokoju dzieci. Na szczęście służby ratunkowe błyskawicznie dotarły na miejsce i udało się uratować życie dzieci.

Chłopczyk doznał  poparzeń II i III stopnia, które obejmują aż 50% jego ciała. Franio poza głębokimi oparzeniami całego ciała, stracił też większą cześć paluszków w dłoni oraz stopie. Do szpitala trafiła też Vanessa, która miała poparzoną buzię i rączki. Na szczęście jej oparzenia okazały się dużo mniej groźne, dziś prawie nie ma po nich śladu.

Franio od prawie 2 lat przeżywa ból, który trudno sobie wyobrazić nawet dorosłej osobie. Jego nowa rzeczywistość to nieustanne wizyty w szpitalu, operacje, codzienna praca z logopedą. Pomimo wszystko Franek dalej się uśmiecha. Nie stracił pogody ducha i dziecięcej radości.


Stan Frania ogromnym wyzwaniem dla polskich lekarzy

Obecnie całe ciało dziecka, a szczególnie jego lewa połowa pokryta jest bliznami. Obrażenia Franka stanowią ogromne wyzwanie dla polskich lekarzy. Od momentu tragicznego wypadku chłopiec jest leczony w szpitalu im. M. Kopernika w Gdańsku. Jest pod opieką niezwykle zaangażowanego lekarza, dr Dariusza Wyrzykowskiego. Sytuacja Franka nabrała rozgłosu, a w efekcie na pomoc przyszedł wybitny specjalista z ponad 40 – letnim doświadczeniem Profesor Matthias Donelan ze Shriners  Children’s Hospital w Bostonie w US

„Ponieważ otrzymałem zaproszenie od mojego wieloletniego kolegi doktora Darka Wyrzykowskiego, przyjechałem do Gdańsku, w którym pierwszy raz byłem w 1981 roku. Chciałem też podzielić się moim doświadczeniem i wiedzą, aby pomóc dzieciom, które ucierpiały w pożarze”.

profesor M. Donelan

Na zaproszenie Fundacji Votum zdecydował się on nie tylko przylecieć do Polski, by zoperować Frania, ale także zrzec się honorarium za swą pracę. Jednakże, powstałe koszty związane z wizytą profesora w Polsce są ogromnym obciążeniem finansowym dla rodziny Frania.


Warsztaty leczenia blizn i deformacji w Gdańsku

 

Przyjazd profesora Donelana stanowi nie tylko szansę dla Franka, ale również dla innych oparzonych dzieci w Polsce. Z tej myśli zrodziła się potrzeba przeprowadzenia spotkania, aby szersze grono ekspertów mogło skorzystać z tej wiedzy w przyszłości.

Fundacja Votum wraz ze Spółką COPERNICUS Podmiot Leczniczy w Gdańsku, Oddziałem Gdańskim Polskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych oraz Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom Chirurgicznie Chorym zorganizowały w dniu 20.03 warsztaty „Leczenia ran, blizn i deformacji bliznowatych u dzieci”. Dzięki nim lekarze z całej Polski mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat leczenia oparzeń oraz sięgnąć po bogate doświadczenie prof. Donelana. W roli wykładowcy wystąpił również dr Carsten Krohn – Chirurg Dziecięcy prowadzący Dziecięce Centrum Oparzeniowe w Monachium w Niemczech. Dla kadry medycznej, która nie mogła pojawić się osobiście na warsztatach w Gdańsku, dostępna była transmisja online przeprowadzona przez Fundację Akademia Aesculap. Lekarze mogli zapoznać się z najnowszymi technikami leczenia, co przyczyni się do podniesienia ich kompetencji i skuteczności w walce z poparzeniami w przyszłości.

Po wykładach dr Wyrzykowski wraz z prof. Dolenanem skonsultowali ośmiu pacjentów po ciężkich oparzeniach, ze szczególnym skupieniem na bliznach twarzy i rąk. Zakwalifikowani przez nich pacjenci przeszli zabiegi laserowe w czwartek, natomiast w piątek odbyły się planowane operacje. Wśród nich był nasz podopieczny Franio. Lekarze pracowali głównie nad poprawą stanu buzi chłopca. Podczas zabiegu z powodzeniem udało się na nowo uformować usta Frania, w celu przywrócenia funkcji, jak i maksymalnej poprawy ich wyglądu.

Te dwa dni zabiegowe, podobnie jak warsztaty, były transmitowane online. Wierzymy, że taka forma przekazania wiedzy najsilniej przyczyni się do poprawy standardów leczenia oparzeń w Polsce i podniesienia jakości opieki medycznej nad pacjentami z takimi obrażeniami

Trzeba zdawać sobie sprawę, że zabieg u Frania to tylko jeden z etapów jego leczenia. Franek pod opieką mamy dochodzi do siebie po operacji.   W przyszłości chłopczyk będzie wymagał jeszcze wielu operacji, które pozwolą mu jak najmniej różnić się wyglądem od innych dzieci. Co miesiąc potrzebne są nowe opatrunki, maści i leki, regularne wizyty u logopedy i ciągła rehabilitacja. Franio musi zostać pod stałą kontrolą przynajmniej do końca okresu wzrostu, cyklicznie poddając się zabiegom korekcyjnym. Wieloletnie leczenie będzie wymagało kolejnych nakładów finansowych.

Jeśli los małego Frania nie jest Ci obojętny, możesz mu pomóc już teraz: https://fundacjavotum.pl/franciszek-kaszkur/

 


 

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]