Spotkanie z rodzinami i bliskimi pacjentów w śpiączce w Polskim Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej Votum w Sawicach obfitowało w wiele emocji. Wydarzenie, którego współorganizatorem była Fundacja Votum, a gospodarzem Centrum Rehabilitacji Sawimed odbył się 18 kwietnia 2024 r. z okazji Dnia Pacjenta w Śpiączce.


Pretekst do rozmów na temat realiów pacjentów przebywających w śpiączce

Śpiączka, to stan który generuje wiele znaków zapytania, szczególnie u bliskich pacjenta, który się w nim znajduje. Rodzina zmaga się z niepewnością, czy bliski ich słyszy, czy czuje uścisk dłoni, czy wie, że przy nim są. Mierzą się również z obawami, jak będzie wyglądała ich rzeczywistość, gdy członek rodziny już wybudzi się ze śpiączki i czy podołają opiece nad nim.

Na te i inne pytania odpowiedzieli prelegenci, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem podzielili się ze zgromadzonymi gośćmi. Jednym z tematów prelekcji był Co myśli, czuje i rozumie osoba w śpiączce przeprowadzonym przez Małgorzatę Rodzeń – Dyrektor Rehabilitacji w Polskim Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej Votum i Pawła Adamkiewicza – Prezes Polskiego Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej Votum. Poznaliśmy też perspektywę dr Wojciecha Szal, specjalisty w zakresie neurologii, który jako pierwszy ma kontakt z najbliższymi poszkodowanego i jest łącznikiem między rodziną, a ośrodkiem.

Spotkanie rozpoczęły prelekcje, podczas których prelegenci podzielili się z gośćmi swoją wiedzą i doświadczeniem w temacie samych śpiączek, jak i organizowania dalszej opieki i rehabilitacji dla wybudzonego pacjenta.


12 MIESIĘCY – CZYLI CZAS MOBILIZACJI

Wydarzenie miało również na celu odpowiedzieć na pytanie dlaczego 12 miesięcy, podczas których pacjent przebywa na oddziale śpiączkowym, jest tak ważne, nie tylko dla samego chorego, ale przede wszystkim dla ich bliskich.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że pacjenci w śpiączce nie są jedynie bezwładnymi ciałami, które leżą w łóżku. Podczas pobytu w ośrodku podlegają starannej opiece medycznej, by zachować funkcje życiowe i minimalizować ryzyko rozwoju powikłań. Rehabilitacja i terapia są nieodłącznymi elementami ich nowego życia. Regularne ruchy ciała, aby zapobiec odleżynom, systematyczne ćwiczenia i odpowiednia opieka są niezbędne, aby utrzymać mięśnie w minimalnej sprawności. Zrozumienie tego procesu jest kluczowe dla budzenia naszej świadomości i zacieśniania więzi z takimi pacjentami oraz ich rodzinami. Nie możemy zapominać, że pacjenci w śpiączce to nie tylko wyzwanie dla personelu medycznego, ale również dla ich bliskich. Ich ogromne zaangażowanie i wsparcie pozwala im przetrwać ten trudny okres. Często pozostają oni w niepewności, tęskniąc za odpowiedziami, które mogą nigdy nie nadejść. Jak możemy więc wspomóc tę niewidzialną społeczność pacjentów i ich rodzin?

Marta Ochocińska Prezes Fundacji Votum przedstawiła możliwości perspektywy pacjenta po 12 miesiącach pobytu w placówce. Wyjaśniła, co w tym czasie może zrobić rodzina i bliscy, by zapewnić pacjentowi jak najlepsze warunki rehabilitacji i rekonwalescencji po opuszczeniu oddziału śpiączkowego.

Przybyli na miejsce goście mieli również okazje, by zobaczyć jak wygląda praca z pacjentem w śpiączce. Odwiedzając poszczególne sale rehabilitacji mogli obserwować w jaki sposób fizjoterapeuci pracują z podopiecznymi i przekonać się, jak nowoczesna technologia pomaga w pracy nad wybudzeniem pacjenta.


Obchody Dnia Pacjenta w Śpiączce

Spotkanie z wybudzonymi

Kluczowym i niosącym wiele emocji i wzruszeń elementem wydarzenia była część, podczas której wybudzeni ze śpiączki pacjenci i ich rodziny dzielili się swoimi historiami. Był to również moment na pytania ze strony innych gości i czas, by się wspierać i dzielić praktyczną wiedzą. Goście, których bliscy są na początku tej trudnej drogi otrzymali wiele cennej wiedzy, pozytywnej energii i nadziei od tych, którym udało się pokonać ten najtrudniejszy czas.

Organizatorami wydarzenia jest Polskie Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej Votum, Fundacja Votum i Centrum Rehabilitacji Sawimed w Sawicach


[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]