Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.
Zadzwoń +48 71 33 93 500
 

Podopieczni

Fundacja Votum / Podopieczni

Wiele osób na skutek trudnych kolei losu potrzebuje wsparcia. Każdy człowiek – to inna, wyjątkowa historia. Poznaj podopiecznych Fundacji Votum i ich indywidualne losy. Dowiedz się, jak zmieniało się ich życie, jakie trudności stanęły na ich drodze. I jak je pokonali.


Gabriela Adamkiewicz

Gabriela walczy z anoreksją. Jadłowstręt psychiczny atypowy wyniszcza jej młody organizm. Rehabilitacja, ogromny wysiłek lekarzy i Gabrieli pomoże jej wrócić do normalnego życia. Liczy się każda, nawet najdrobniejsza pomoc.

Marcel Albinowski, Anastazja Albinowska

Marcel choruje na autyzm atypowy, wymaga stałego leczenia przeciwpadaczkowego oraz wspomagania rozwoju. Anastazja cierpi na całościowe zaburzenia rozwojowe i padaczkę z napadami mioklonicznymi. Rodzina potrzebuje wsparcia finansowego na zakup leków, przyrządów do rehabilitacji

Albert Andrzejewski

Albert w 2016 roku uległ wypadkowi komunikacyjnemu. W wyniku zdarzenia doznał poważnego urazu czaszkowo-mózgowego, występuje porażenie czterokończynowe z licznymi przykurczami w kończynach dolnych i górnych. Jest w ograniczonym kontakcie logicznym.

Rafał Arcyz

W kwietniu 2014 roku Rafał uległ wypadkowi komunikacyjnemu jako pasażer. Skutkiem zdarzenia był uraz czaszkowo-mózgowy, uraz klatki piersiowej, złamanie uda prawego, złamanie piszczeli oraz rzepki prawej. U młodego mężczyzny nadal utrzymuje się niedowład średniego stopnia.

Robert Augustyniak

U pana Roberta wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia w maju 2016 roku. Obecnie encefalopatia niedotlenieniowo-niedokrwienna. Mężczyzna reaguje na bodźce bólowe.

Stanisław Baca

Pan Stanisław doznał rozległego zawału lewej półkuli mózgowej w 2010 roku. U mężczyzny wystąpiły zaburzenia mowy i niedowład kończyn po stronie prawej. Poza tym cierpi on na cukrzycę, miażdżycę, niedoczynność tarczycy i nadciśnienie tętnicze. Obecnie u Pana Stanisława utrzymuje się afazja ruchowa znacznego stopnia oraz niedowład kończyn.

Roman Banasiak

U Pana Romana na skutek wylewu śródmózgowego nastąpiło uszkodzenie centralnego układu nerwowego. Pełen życia mężczyzna w sile wieku został w jednym momencie skazany na wózek inwalidzki oraz pomoc drugiej osoby w podstawowych czynnościach życiowych.

Mariusz Banaś

Mariusz Banaś od 1994 roku choruje na stwardnienie rozsiane. O chorobie dowiedział się jako 22-latek, kiedy życie się dopiero dla niego zaczynało. Wraz z żoną wychowywał dwie córki. Teraz to one muszą pomagać Mariuszowi, który w wyniku postępu choroby jest niezdolny do samodzielnej egzystencji i wymaga całodobowej opieki najbliższych.

Kliknij, by poznać inne osoby.Mariola Bernat

Mariola w jednej chwili straciła poczucie bezpieczeństwa. 25.07.2015 roku jej mąż zginął w wypadku samochodowym, a kobieta została sama. W ciąży, z trójką dzieci i niepełnosprawnym bratem. Mariola ma przed sobą bardzo trudne zadanie, dlatego prosimy o pomoc dla jej rodziny.

Sandra Bitau

Sandra jest młodą dziewczyną , która cierpi na śpiączkę mózgową, czterokończynowe porażenie spastyczne oraz padaczkę lekooporną.<br /> Dnia 23.09.2014r Sandra w wyniku silnego niedotlenienia doznała urazu mózgu, została przewieziona na Oddział Intensywnej Terapii dla Dzieci w Szpitalu Dziecięcym w Toruniu, gdzie walczyła o życie. Obrzęk mózgu był tak duży ,że doszło do uszkodzenia kory mózgowej, pomimo wybudzenia jej ze śpiączki farmakologicznej, nie ma z nią kontaktu.

Tomasz Blitek

Tomasz został przyjęty do Kliniki Neurologicznej z powodu nagłego osłabienia prawych kończyn oraz zaburzeń mowy. Lekarze rozpoznali udar niedokrwienny lewej półkuli mózgu. U mężczyzny występuje afazja mieszana z przewagą ruchowej, niedowidzenie połowicze prawostronne, a także niedowład połowiczy prawostronny nasilony do porażenia w kończynie górnej.

Jacek Bochniak

Ułamek sekundy wystarczył, by życie Jacka i jego bliskich zmieniło się nie do poznania. W wyniku upadku z wysokości doznał poważnego uszkodzenia rdzenia kręgowego na odcinku C5 i C6 na skutek czego pozostaje sparaliżowany od klatki piersiowej w dół. Jedyną szansą na powrót do zdrowia jest długotrwała, kosztowna rehabilitacja w specjalistycznym ośrodku w Krakowie. Miesięczny koszt pobytu to ok. 20 tys. zł. A plan leczenia obejmuje co najmniej 3 miesiące.

Agnieszka Bodnar

Pani Agnieszka doznała pęknięcia tętniaka tętnicy podstawnej mózgu z następowym krwawieniem podpajęczynówkowym. U kobiety utrzymuje się porażenie połowicze prawostronne. Występuje nadciśnienie i cukrzyca.

Filip Bojke

Filip uległ wypadkowi komunikacyjnemu w maju 2017 r. – został potrącony przez samochód. Miał wtedy zaledwie 9 lat. Doznał wielu urazów, z których najpoważniejsze okazało się złamanie trzonu kości udowych. Konieczne było przeprowadzenie dwóch operacji, ale przez dłuższy czas był unieruchomiony przez opatrunki gipsowe na obu nogach.

Piotr Boroń

Mija już kolejny rok walki o powrót Piotrka do zdrowia i sprawności. Mężczyzna w sierpniu 2011 roku jadąc na rowerze, uległ bardzo poważnemu wypadkowi, w wyniku którego doznał urazu czaszkowo-mózgowego. Profesjonalna rehabilitacja, jakiej jest poddawany, przynosi bardzo dobre rezultaty.

Bartosz Brojakowski

Bartosz w lipcu 2007 roku jadąc na rowerze, uległ wypadkowi komunikacyjnemu. W wyniku wypadku doznał urazu czaszkowo-mózgowego z licznymi stłuczeniami i obrzękiem mózgu. Chłopak cierpi na niedowład spastyczny czterokończynowy i cały czas wymaga rehabilitacji usprawniającej.

Kliknij, by poznać inne osoby.Paweł Czajkowski

Paweł choruje na dziecięce porażenie mózgowe i zanik nerwu wzrokowego. W roku 2007 w wyniku wypadku samochodowego doznał wstrząsu mózgu, urazu wielonarządowego, złamania talerza lewej kości biodrowej i lewej kości udowej. Porusza się na wózku inwalidzkim, wymaga całodobowej opieki i wszechstronnej rehabilitacji.

Maria Czarnecka

Maria choruje przewlekle na padaczkę, cukrzycę i nadciśnienie tętnicze. Wymaga również stałego leczenia ginekologicznego. Potrzebuje wsparcia ludzi dobrej woli, by nie tracić nadziei i codziennie walczyć o poprawę swojego zdrowia.

Elżbieta Czekalik

Elżbieta mieszka z dwudziestoletnią córką. Choroba spadła na ich dom nieoczekiwanie: postawiono dramatyczną diagnozę – guz mózgu. Elżbieta musiała zostać poddana operacji usunięcia nowotworu. Obecnie utrzymuje się niedowład lewostronny.

Mieczysław Czerniawski

Mieczysław w niewyjaśnionych okolicznościach wypadł z okna dyskoteki. Upadek z wysokości 2,5 metra doprowadził do rozległego urazu czaszkowo-mózgowego. W konsekwencji tego zdarzenia mężczyzna cierpi na padaczkę pourazową oraz zaburzenia psychiczne.

Tomasz Czuper

7 czerwca 2018 r. świat Tomka nagle zatrzymał się w miejscu. Tomasz uległ wypadkowi samochodowemu, jedna chwila nieuwagi, rozpędzony samochód, a po chwili inna rzeczywistość – oddział ratunkowy, śpiączka farmakologiczna. Tomek trafił na OIOM pod respirator. Cały impet uderzenia przyjęła głowa, lekarze zdiagnozowali u niego silne stłuczenie rdzenia kręgowego na odcinku C4 i C5 na skutek czego pozostaje sparaliżowany od klatki piersiowej w dół, przeszedł skomplikowaną operację złamanego trzonu kręgu oraz obrotnika.

Łukasz Czyżewski

U Łukasza utrzymuje się encefalopatia pourazowa po przebytym urazie czaszkowo-mózgowym. Mając 6 lat chłopak wpadł pod samochód. Cierpi na zespół mieszany piramidowo-pozapiramidowy, lekkie upośledzenie umysłowe, zaburzenia mowy, znaczne spowolnienie psychoruchowe.

Nikodem Deja

Nikodem uległ wypadkowi komunikacyjnemu w lipcu 2014 roku. W wyniku zdarzenia doznał urazu czaszkowo-mózgowego, wielu obrażeń w zakresie twarzoczaszki (ze złamaniem kości zatok i kości pokrywy) i mózgowia – liczne stłuczenia mózgu w obrębie płatów czołowych i prawego płata skroniowego. Mężczyzna wymaga intensywnej rehabilitacji neurologicznej i ogólnousprawniającej.

Bogdan Demel

W 2005 roku Bogdan doznał ciężkiego urazu czaszkowo-mózgowego. Poddany został operacji usunięcia krwiaka mózgu. Od tego czasu utrzymuje się u niego porażenie czterokończynowe, padaczka oraz nerwowo-mięśniowa dysfunkcja pęcherza. Bogdan nie chodzi i jest zależny od drugiej osoby. Wymaga stałej opieki medycznej.

Kliknij, by poznać inne osoby.Alina Dempniak

Alina urodziła się z opóźnieniem rozwoju psychoruchowego ze wzmożonym napięciem mięśniowym w kończynach dolnych i osłabioną siłą mięśniową. U dziewczynki występują przykurcze, nie chodzi. Alina jest intensywnie rehabilitowana, przechodzi także badania w celu zdiagnozowania dolegliwości.

Łukasz Deparis

W kwietniu 2012 roku 30-letni wówczas Łukasz uległ wypadkowi samochodowemu. W wyniku zdarzenia doznał obrażeń mózgu i urazu wielonarządowego. Pomyślnie przeszedł operację mózgu i operację plastyki ubytku kostnego czaszki.

Dagmara Drab-Szyłkiewicz

Od 2000 roku Dagmara choruje na miastenię ciężką rzekomoporaźną, objawiającą się nużliwością mięśni zwiększającą się wraz z upływem dnia. Skutkami choroby są: opadanie powiek, zaburzenia połykania, ściszona mowa lub jej brak. Kobieta musi często odpoczywać, nie przesilać się, aby nie dopuścić do zatrzymania oddechu.

Wiktoria Drewniak

Wiktoria cierpi na wrodzoną przepuklinę tłuszczowo-oponową. Już w pierwszej dobie życia przeszła poważną operację plastyki przepony, a to był dopiero początek jej walki o zdrowie. Dziewczynka jest intensywnie rehabilitowana ze względu na utrzymujący się niedowład kończyn dolnych, cierpi również na dysplazję rozwojową stawu biodrowego.

Kornelia Drohomirecka

Kornelia jako pasażerka samochodu została ranna w wypadku w roku 2003, jako jedyna z pięciu osób przeżyła, po wypadku była w stanie ciężkim, wystąpił zespół apaliczny, porażenie czterokończynowe spastyczne z przykurczami, obustronny objaw Babińskiego.

Jolanta Duc

Jolanta w roku 2008 przeszła udar niedokrwienny mózgu z jednym ogniskiem niedokrwiennym, ponad to współistnieją: depresja, nadciśnienie tętnicze, zawroty głowy, choroba zwyrodnieniowa. Jolanta jest osobą samotną, aby mogła sobie radzić z trudami życia codziennego niezbędna jest ciągła rehabilitacja

Łukasz Dudek

Łukasz jest osobą niepełnosprawną od 16. roku życia. Został brutalnie pobity i okradziony. Z powodu niedotlenieniowego uszkodzenia mózgu mężczyzna cierpi na niedowład czterokończynowy. Jest niezdolny do samodzielnej egzystencji. Jego mama, również mająca problemy ze zdrowiem, poświęciła się całkowicie opiece nad synem.

Grzegorz Dunal

W styczniu 2014 roku Grzegorz doznał krwotoku do pnia mózgu i lewej półkuli móżdżku z przebiciem do układu komorowego. Mężczyzna jest po drenażu dokomorowym z powodu wodogłowia. Następstwem tego jest utrzymujący się niedowład czterokończynowy ze wzmożonym napięciem mięśniowym, porażenie nerwu twarzowego, niemożność zamknięcia lewego oka i dyzartria.

Kliknij, by poznać inne osoby.Renata Brzezowska

Pani Renata od urodzenia cierpi na porażenie mózgowe, objawiające się niedowładem kończyn dolnych. Pomimo licznych operacji nóg, jakim w dzieciństwie poddano kobietę, nie udało się przywrócić pełnej sprawności i dziś skazana jest na wózek.

Krystian Burkowicz

Krystian doznał obrażeń w wyniku pobicia. Chłopak był operowany z powodu krwiaka podtwardówkowego prawostronnego. Po operacji był utrzymywany w śpiączce farmakologicznej przez trzy tygodnie. W wyniku urazu czaszkowo-mózgowego utrzymuje się niedowład spastyczny lewostronny, żywiony przez PEG.

Agnieszka Chowaniec

Agnieszka przebyła w kwietniu 2017 roku krwotok dokomorowy a następnie embolizację naczyniaka tętniczo-żylnego lewego wzgórza, w maju nastąpiło nawrotowe krwawienie mózgowe dokomorowe. Utrzymuje się encefalopatia pourazowa oraz niedowład czterokończynowy z obniżonym napięciem mięśniowym.

Bartosz Chrzan

Bartosz choruje na mózgowe porażenie dziecięce z padaczką oraz upośledzenie umysłowe w stopniu głębokim. Rodzice chłopca starają się zapewnić mu odpowiednie warunki do rozwoju, ale koszty leczenia i rehabilitacji wymagają ogromnych nakładów pieniężnych i przekraczają możliwości finansowe rodziny.

Mikołaj Cierniak

W 2007 roku chłopak przeszedł skomplikowaną operację usunięcia guza móżdżku. Od tego czasu u Mikołaja utrzymuje się niedowład spastyczny czterokończynowy. Wymaga stałego, intensywnego leczenia usprawniającego, logoterapii i opieki neuropsychologa.

Helena Cieśla

Pani Helena jest leczona z powodu zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa – wielopoziomowe zmiany w odcinku lędźwiowym. Stan po wypadku drogowym w 2001 roku.

Kamil Cieślar

Kamil w wieku 18 lat uległ ciężkiemu wypadkowi motocyklowemu podczas zawodów żużlowych, na skutek którego nastąpiło złamanie kręgosłupa z uszkodzeniem rdzenia kręgowego. W tym momencie życie Kamila zatrzymało się. Młody chłopak został skazany na wózek inwalidzki oraz pomoc drugiej osoby.

Szymon Cieślicki

Szymon w maju 2014 roku został potrącony przez skuter. W wyniku zdarzenia doznał urazu wielonarządowego oraz rdzenia kręgowego na poziomie C5, złamania kości czołowej, stłuczenia płuc i wątroby. Obecnie porusza się na wózku inwalidzkim.

Kliknij, by poznać inne osoby.Julia Dyderska

Julia była radosną pięciolatką, gdy 18 kwietnia 2014 roku zmieniło się całe jej dotychczasowe życie. Tego dnia uczestniczyła w wypadku samochodowym, w wyniku którego straciła prawą rękę. Rodzice Julki starają się robić wszystko, co w ich mocy, by pomóc córce. Koszty leczenia przekraczają jednak możliwości finansowe rodziny.

Piotr Dylewski

Na skutek wypadku samochodowego 26-letni wówczas Piotr doznał urazu wielonarządowego, rozlanego urazu aksonalnego mózgu oraz mnogich stłuczeń mózgu. Wymaga stałej rehabilitacji ruchowej i psychoterapii.

Zdzisław Fedak

Pan Zdzisław przeszedł udar krwotoczny, a następnie zawał prawej półkuli mózgu z następowym niedowładem lewostronnym, najprawdopodobniej w przebiegu napadowego migotania przedsionków. Poza tym u mężczyzny występuje nadciśnienie tętnicze. Stan po ablacji.

Blanka Filipcow

Blanka uległa wypadkowi komunikacyjnemu w Rumunii w sierpniu 2016 roku, w wyniku którego doznała urazu czaszkowo-mózgowego z urazem kręgosłupa. Stosowana rehabilitacja pomaga w powrocie do zdrowia.

Anna Filipiak

Jako ofiara wypadku komunikacyjnego z dnia 24 sierpnia 2014 roku Ania cierpi na niedowład czterokończynowy i wiotkie porażenie kończyn dolnych. Z tego tytułu posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Jest całkowicie uzależniona od drugiej osoby, wymaga stałej rehabilitacji i usprawniania.

Karolina Florkowska

Karolina uległa wypadkowi jako pasażerka samochodu osobowego w październiku 2017 roku. W wyniku zdarzenia doznała urazu wielonarządowego w tym uraz klatki piersiowej z obustronną odmą opłucnową, stłuczenie wątroby oraz urazu czaszkowo-mózgowego, wystąpił obrzęk mózgu, krwawienie podpajęczynówkowe, krwiak przymózgowy.

Anna Frydrych

Ania urodziła się jako wcześniak. Rozpoznano u niej pentasomię chromosomu X. Na skutek obniżonej odporności tuż po przyjściu na świat zachorowała na zapalenie płuc. Przez pierwszy rok życia była hospitalizowana na skutek infekcji. Podawane dziecku silne leki spowodowały zatrzymanie rozwoju cech motorycznych.

Natalia Garlicka

Natalia choruje od maja 2015 roku. U dziewczyny podejrzewa się zespół Kawasaki oraz choroby tkanki łącznej ze zmianami demielinizacyjnymi w rdzeniu kręgowym. Występuje niedowład spastyczny kończyn dolnych, pęcherz neurogenny, zaburzenia czucia, zaburzenia lokomocji i równowagi.

Kliknij, by poznać inne osoby.Helena Gąska

Helena cierpi z powodu polineuropatii czuciowo-ruchowej, występuje drętwienie oraz ból kończyn – zaburzenia równowagi, osłabienie siły mięśniowej. U Heleny występuje ponad to cukrzyca typu II, przewlekła choroba nerek, nadczynność tarczycy, nadciśnienie tętnicze, porusza się za pomocą kul oraz balkonika. Helenie potrzebna jest codzienna rehabilitacja.

Patrycja Gerwel

Patrycja urodziła się zdrowa, jednak w drugim miesiącu życia rozpoznano u niej zespół Lennoxa-Gastauta, którego następstwem jest opóźnienie rozwoju psychoruchowego. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na usprawnienie i rozwój Patrycji.

Krystian Głąb

W wyniku wypadku samochodowego w 2009 r. Krystian stracił prawą nogę. Głowa rodziny, ojciec i jedyny jej żywiciel w ułamku sekundy stał się inwalidą skazanym na wózek i pomoc drugiej osoby.

Robert Głogowski

Robert w wyniku wypadku samochodowego doznał urazu wielonarządowego, w tym złamania kręgosłupa z uszkodzeniem rdzenia kręgowego na poziomie C5. Obecnie utrzymuje się u niego niedowład kończyn górnych oraz porażenie kończyn dolnych z zaburzeniami czucia.

Piotr Gołuch

W czerwcu 2014 roku Piotr doznał urazu zmiażdżeniowego prawego podudzia, w wyniku którego amputowano mu prawą nogę na wysokości ½ kości udowej. Jest młodym człowiekiem, który chciałby spełniać marzenia swoje i najbliższej rodziny. Znaczny stopień niepełnosprawności ogranicza jednak możliwości Piotra.

Joanna Gorzkowska

Asia na skutek malformacji tętniczo-żylnej dwukrotnie przeszła krwotok mózgowy. W konsekwencji u młodej kobiety utrzymuje się niedowład spastyczny prawostronny. Z powodu pokrwotocznego wodogłowia ma wszczepioną zastawkę komorowo-otrzewnową. Dziewczyna porusza się przy pomocy wózka inwalidzkiego.

Paweł Grabowski

Paweł został potrącony przez samochód w sierpniu 205 r. Chłopak doznał ciężkiego urazu czaszkowo-mózgowego, w wyniku którego utrzymuje się niedowład spastyczny czterokończynowy. Paweł pozostaje w stanie wegetatywnym.

Kliknij, by poznać inne osoby.Marcin Grabowski

Marcin uległ wypadkowi na torach kolejowych. Wpadł pod przejeżdżający pociąg doznając urazu zmiażdżeniowego prawej stopy, której nie udało się uratować – konieczna była amputacja.

Daniel Grams

Daniel przeszedł dwie skomplikowane operacje: usunięcia krwiaka śródmózgowego oraz guza lewej półkuli mózgu. Konsekwencją przebytych zabiegów jest niedowład połowiczy prawostronny oraz afazja ruchowa.

Piotr Grotkowski

14.10.2009 roku Piotr był uczestnikiem wypadku komunikacyjnego. Na niestrzeżonym przejeździe kolejowym kierowca samochodu wjechał pod nadjeżdżający pociąg. Piotr jako pasażer doznał wielu obrażeń: stłuczenia głowy i mózgu, rozległego stłuczenia klatki piersiowej z uszkodzeniem prawego płuca oraz wieloodłamkowego złamania lewych żeber.

Michał Grudziński

w 2017 roku podczas rajdu Gdańsk Baltic Cup samochód, w którym znajdował się Michał, wypadł z drogi i wpadł na ogrodzenie. Michał doznał bardzo poważnych obrażeń – urazu mózgowo-czaszkowego i licznych stłuczeń i złamań w zakresie czaszki. Był poddawany intensywnemu leczeniu, obecnie wciąż potrzebuje rehabilitacji. Nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie, wymaga pomocy przy codziennych czynnościach.

Patryk Grundt

Patryk był aktywnym sportowcem, uwielbiał piłkę nożną. W 2010 roku został ciężko poszkodowany w wypadku komunikacyjnym jako pasażer auta osobowego. Doznał rozległego urazu czaszkowo-mózgowego. Ze względu na stan zdrowia Patryk przebywa w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym.

Józef Gruszka

Pan Józef Gruszka – poseł na Sejm II, III i IV kadencji w latach 1993-2005, 10. kwietnia 2005 r. doznał wylewu krwi do mózgu, skutkiem którego jest porażenie czterokończynowe.

Damian Grzywaczyk

W maju 2017 r. w Damian w tragicznych okolicznościach uległ wypadkowi komunikacyjnemu. Sprawca uciekła z miejsca zdarzenia, pozostawiając Damiana z ciężkimi obrażeniami.

Barbara Guty

Barbara uległa wypadkowi komunikacyjnemu w sierpniu 2017 roku, którego następstwem był uraz wielonarządowy. Doznała stłuczenia mózgu z krwiakiem podpajęczynówkowym i wieloma złamaniami pokrywy oraz podstawy czaszki.

Kliknij, by poznać inne osoby.Klaudia, Mateusz, Karolina, Patryk Hałdrzyńscy

W dniu 28. sierpnia 2010 doszło do tragicznego wypadku drogowego, w którym śmierć poniósł ojciec i jedyny opiekun Klaudii, Mateusza, Karoliny i Patryka. Rodzeństwem zaopiekowała się babcia. Jej skromne źródło utrzymania zaspokaja jednak jedynie podstawowe potrzeby rodziny.

Marta Hanicka

Marta od dzieciństwa porusza się na wózku inwalidzkim. Ze względu na chorobę wymaga całodobowej opieki ze strony innych osób. Jest rehabilitowana z powodu zaburzeń narządu ruchu na tle porażenia mózgowego ze zmianami zwyrodnieniowymi i skrzywieniem kręgosłupa oraz stawów kolanowych.

Piotr Haniecki

31 maja 2017 roku nieprzytomnego, bez oznak życia Piotra znalazła mama. Pierwszej pomocy udzieliło mu pogotowie ratunkowe, dzięki szybkiej reanimacji udało się go przywrócić do życia. Okazało się, że Piotr przeszedł wirusowe zapalenie opon mózgowych.

Łukasz Harabasz

Łukasz uległ wypadkowi komunikacyjnemu we wrześniu 2016 roku, w aucie którym jechał pękła opona. W wyniku tego zdarzenia doznał urazu wielonarządowego, utrzymuje się niedowład spastyczny czterokończynowy, nasilony po lewej stronie, porusza się na wózku, wymaga wsparcia i pomocy osób trzecich.

Szymon Hen

Szymon doznał urazu czaszkowo-mózgowego z krwiakiem podtwardówkowym w wyniku wypadku samochodowego. Chłopiec był w stanie śpiączki pourazowej. Występuje niedowład czterokończynowy. Chłopiec wymaga rehabilitacji.

Krystyna Hendzel

Krystyna została potrącona jako piesza przez samochód w grudniu 2017 roku. Doznała urazu wielonarządowego oraz ciężkiego urazu czaszkowo-mózgowego.

Kamil Hildebrandt

Kamil uległ wypadkowi w pracy w styczniu 2018 roku. Maszyna przy której pracował, i którą próbował naprawić niestety wciągnęła mu rękę w wyniku czego doznał rany miażdżonej z amputacją palców II-IV prawej ręki z ubytkiem skóry śródręcza. Przed Kamilem długa droga aby powrócić do normalności, czeka go długie i bolesne leczenie oraz rehabilitacja.

Adam Hnizdur

Z powodu gwałtownie postępującego kłębuszkowego zapalenia nerek Adam był przez dwa lata poddawany hemodializom. W 2014 r. przeszedł transplantację nerki. W związku z przebytym zapaleniem rdzenia kręgowego w przebiegu układowego zapalenia naczyń cierpi na niedowład kończyn dolnych.

Kliknij, by poznać inne osoby.Joanna Holz

W dniu 20. września 2010 roku doszło do tragicznego w skutkach wypadku drogowego, w którym poszkodowana została Joanna Holz. Kierowca samochodu, w którym jako pasażerka podróżowała Joasia nieoczekiwanie stracił panowanie nad pojazdem i wypadł z drogi, uderzając w drzewo. Skutki tego zdarzenia są dramatyczne – Asia cierpi na porażenie kończyn dolnych.

Marcin Horbacz

Marcin został ranny w kolizji jako pasażer samochodu w październiku 2017 r, z niewyjaśnionych przyczyn auto wypadło z drogi i uderzyło w drzewo. Miał wtedy zaledwie 19 lat. W wyniku wypadku doznał urazu wielonarządowego – złamania trzonu kręgu C6 i C7, złamania wyrostków stawowych C3, C6, C7 oraz ostrej niewydolności oddechowej.

Krzysztof Horodyłowski

Pan Krzysztof choruje na zapalenie rdzenia kręgowego. U mężczyzny występuje niedowład kończyn dolnych, otyłość, cukrzyca, zespół bezdechu śródsennego, zwyrodnienie barwnikowe siatkówki.

Daniel Jachimowski

W wyniku wypadku samochodowego Daniel doznał ciężkiego urazu śródczaszkowego. Utrzymuje się u niego spastyczny niedowład czterokończynowy. Młody mężczyzna potrzebuje codziennej rehabilitacji oraz opieki.

Anna Jagła

Pani Anna choruje od 20. roku życia na padaczkę lekooporną. Powikłaniem po atakach padaczki są między innymi problemy z kręgosłupem i częściowy niedowład lewej strony ciała. Ponadto u kobiety zdiagnozowano zakrzepicę, zespół antyfosfolipidowy, zespół Raynauda, dystrofię współczulną, neuralgie obwodowe, nadciśnienie tętnicze, zespół cieśni nadgarstka, znaczne zawężenie pola widzenia, astmę oraz chorobę tarczycy.

Zenon Janiak

Zenon uległ wypadkowi motocyklowemu w październiku 2007 roku. W wyniku zdarzenia doznał urazu kręgosłupa, pęknięcia żeber oraz ogólnych potłuczeń. Tego dnia całe jego życie uległo zmianie. W jednej chwili pełen życia dojrzały mężczyzna został skazany na wózek inwalidzki.

Hieronim Janicki

W 2008 roku Hieronim przebył ciężki udar krwotoczny do pnia mózgu z niewydolnością oddechową i krążeniową. Utrzymuje się niedowład czterokończynowy z przewagą strony lewej, zaburzenia równowagi uniemożliwiające samodzielne chodzenie (porusza się przy pomocy wózka inwalidzkiego) oraz zaburzenia mowy.

Paweł Janik

Paweł, jeden z pięciu synów państwa Janik, prawdopodobnie został uderzony tępym przedmiotem w głowę. Po wykonaniu TK głowy stwierdzono krwiaka nadtwardówkowego po stronie lewej. W ciężkim stanie został skierowany bezpośrednio na blok operacyjny. U chłopaka utrzymuje się afazja oraz niedowład prawostronny.

Kliknij, by poznać inne osoby.Dominik Iwiński

Dominik uległ wypadkowi w pracy, spadł z dużej wysokości. W wyniku wypadku nastąpił uraz wielonarządowy, złamany kręgosłup, przerwany rdzeń kręgowy, zmiażdżone płuca. Po wypadku stan Dominika był krytyczny. Teraz Dominik otwiera oczy, patrzy dookoła ale pozostaje bez kontaktu, jest w śpiączce.

Natan Jasiński

W wieku pięciu lat Natan został hospitalizowany z powodu utraty przytomności. Zdiagnozowano padaczkę dziecięcą. W październiku następnego roku stwierdzono postępujący zanik kontroli nad lewą kończyną dolną. U chłopca występuje podejrzenie dystonii.

Patrycja Jeleń

W listopadzie 2011 roku Patrycja została potrącona przez samochód na przejściu dla pieszych. Doznała ciężkiego urazu czaszkowo-mózgowego i wielu złamań. Do dnia dzisiejszego u dziewczyny utrzymuje się niedowład czterokończynowy,

Piotr Jędraszak

Piotr był częstym gościem na polu sąsiadów. Interesowały go maszyny rolnicze, czasami jeździł w kabinie ciągnika jako pasażer. Niestety w sierpniu 2014 roku zdarzył się wypadek. Przedramię Piotrka zostało wkręcone w siewnik. Konieczna była amputacja kończyny górnej. Chłopak potrzebuje rehabilitacji i zaopatrzenia w protezę prawej ręki.

Stanisław Jodłowski

U pana Stanisława dwukrotnie wystąpił udar niedokrwienny w 2013 i 2016 roku z powodu zwężenia tętnicy szyjnej. U mężczyzny występuje niedowład kończyn prawych z afazją czuciowo-ruchową.

Szczepan Kachnic

8 maja, 28 letni Szczepan doznał udaru niedokrwiennego pnia mózgu. Udało mu się przetrwać pierwsze trzy decydujące doby. Nie mówił, nie ruszał się, jednak rozumiał. Oddychał przez respirator, był karmiony sondą. Każda bakteria mogła go zabić. Jedynie intensywna rehabilitacja może zapewnić mu szansę na normalne życie w przyszłości.

Zuzanna Kaczmarek

Zuzanna doznała poważnego urazu czaszkowo-mózgowego w wyniku wypadku komunikacyjnego, który wydarzył się po pierwszych urodzinach dziewczyny. Poza tym Zuzanna choruje także na mukopolisacharydozę.

Vladyslav Kamilovskyi

Vladyslav cierpi z powodu guza pnia mózgu. 29.10.2016 roku usunięcie guza, 30.10.2016 nastąpiło usunięcie krwiaka komory mózgowej.

Kliknij, by poznać inne osoby.Krzysztof Kamiński

Krzysztof uległ wypadkowi samochodowemu w 2012 roku. Doznał urazu czaszkowo-mózgowego wskutek czego utrzymuje się niedowład czterokończynowy oraz encefalopatia pourazowa. Mężczyzna potrzebuje całodobowej opieki.

Marek Kamosz

Marek uległ wypadkowi komunikacyjnemu w kwietniu 2015 roku. Mężczyzna doznał wielomiejscowego stłuczenia mózgu, krwotoku podpajęczynówkowego, złamania kości twarzoczaszki, złamania kręgu C1. Utrzymuje się czterokończynowy niedowład spastyczny.

Regina Kantarowska

W dniu 24 października 2009 r. Regina Kantarowska uległa wypadkowi komunikacyjnemu. Doznała licznych obrażeń ciała, z których najpoważniejszym okazało się przerwanie rdzenia kręgowego na wysokości siódmego kręgu piersiowego.

Magdalena Karbowska

Magdalena została potrącona przez samochód. Kobieta doznała obrażeń wielonarządowych, w tym obrażeń czaszkowo-mózgowych, złamania kończyn, miednicy.

Daniel Karolak

Daniel uległ wypadkowi komunikacyjnemu, w wyniku którego doznał poważnego urazu wielonarządowego, wybuchowego złamania Th 8-9 z przerwaniem rdzenia kręgowego, złamanie żebra IX po stronie prawej, uraz barku prawego, stłuczenie obu płuc w wyniku czego nastąpiła odma opłucnowa, utrzymuje się porażenie spastyczne i niedowład kończyn dolnych, pęcherz neurogenny. Niezbędna jest ciągła i intensywna rehabilitacja.

Dawid Kasprzak

11 kwietnia 2011 roku Dawid uległ wypadkowi komunikacyjnemu, w wyniku którego doznał uszkodzenia centralnego układu nerwowego. Po reanimacji miesiąc przebywał w śpiączce. Dawid jest osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym i wymaga stałej opieki, którą sprawuje całodobowo jego matka. Rodzina ma niewysokie dochody, a w związku z tym ograniczony dostęp do zarówno leczenia, jak i rehabilitacji, co znacznie spowalnia proces powrotu do zdrowia i regeneracji organizmu Dawida.

Michał Kędziora

Michał uległ wypadkowi podczas pomocy przy pracach polowych. Maszyna zmiażdżyła jego prawą rękę i konieczna była amputacja w stawie promieniowo-nadgarstkowym. Aby móc realizować swoje marzenia chłopak potrzebuje protezy prawego przedramienia.

Kliknij, by poznać inne osoby.Marcin Kiciński

W listopadzie 2011 roku Marcin uległ wypadkowi samochodowemu jako pasażer jadący na tylnym siedzeniu pojazdu. Mężczyzna doznał licznych obrażeń ciała, w tym poważnego urazu kręgosłupa na poziomie C6. Na dzień dzisiejszy utrzymuje się niedowład czterokończynowy oraz uszkodzenia serca i płuc. Rodzina Marcina nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z wydatkami takimi, jak kosztowne leki, dojazdy do placówek medycznych oraz rehabilitacja.

Szymon Klecki

Szymon przebył dwa wypadki. W kwietniu 2014 r. został potrącony przez samochód. Pół roku później wpadł do stawu – nastąpiło zatrzymanie krążenia oraz niewydolność oddechowa. W wyniku tego zdarzenia pojawiły się liczne zmiany obrzękowo-zapalne płuc, zaniki korowo-podkorowe mózgu oraz obrzęk mózgu. U chłopca utrzymuje się obrzęk mózgu, encefalopatia i porażenie czterokończynowe. Szymon potrzebuje intensywnej wielokierunkowej rehabilitacji.

Lucyna Klimek

Problemy ze zdrowiem Pani Lucyny zaczęły się w 2011 roku. Od tego momentu mąż i trójka dzieci zajmują się prowadzeniem domu. Kobieta jest po operacyjnym leczeniu guza mózgu i reoperacji z powodu wznowy w lipcu 2014 roku. U Pani Lucyny wszczepiona została zastawka komorowo-otrzewnowa w przebiegu wodogłowia, utrzymuje się u niej również niedowład spastyczny kończyn prawych.

Edyta Klepacka

Edyta doznała ciężkich obrażeń głowy w wyniku wypadku komunikacyjnego w 2012 roku. U kobiety występuje niedowład czterokończynowy z przykurczami. Potrzebuje specjalistycznej rehabilitacji. Pomóżmy Edycie w powrocie do samodzielności.

Jacek Koper

W listopadzie 2009 roku Jackowi pękł naczyniak i konieczna była operacja. Zabieg zakończył się pomyślnie. 31-letni wówczas mężczyzna początkowo czuł się dobrze i wszystko wskazywało na to, że kilka dni po operacji zostanie wypisany do domu. Niestety po dziewięciu dniach od zabiegu nastąpił obrzęk mózgu spowodowany zarażeniem bakterią Klebsiella pneumoniae. Niezbędna była druga operacja, po której Jacek nie odzyskał już świadomości.

Bogusław Kopera

Pan Bogusław w przebiegu cukrzycy stracił prawe podudzie. Ponadto cierpi na nadciśnienie tętnicze, padaczkę, dnę moczanową, marskość wątroby. Jest osobą samotnie gospodarującą. Prosimy Państwa o pochylenie się nad losem Pana Bogusława i przekazanie darowizny na pomoc w leczeniu i rehabilitacji.

Wacław Kostecki

Wacław był pasażerem helikoptera, który runął na ziemie.<br /> Trafił do szpitala w stanie śpiączki, zaintubowany. Tomografia wykazała rozerwanie lewej części przepony, oraz przemieszczenie organów jamy brzusznej do klatki piersiowej, krwawienie podpajęczynówkowe, uraz mózgu, rozsiane krwotoki do pnia mózgu, złamanie kręgu C2, obustronne uszkodzenie płuc.

Piotr Kościelniak

Piotr we wrześniu 2010 roku uległ wypadkowi motocyklowemu. Kierowca samochodu osobowego zajechał mu drogę, w wyniku czego mężczyzna doznał poważnych obrażeń ciała w tym stłuczenia płuc, krwiaka jamy opłucnej lewej, złamania wybuchowego kręgu Th4 z zagięciem osi kręgosłupa, przerwania ciągłości korzeni nerwowych Th3 i Th4. W efekcie Piotr doznał porażenia wiotkiego kończyn dolnych. Dziś porusza się na wózku inwalidzkim.

Kliknij, by poznać inne osoby.Kacper Kot

Przed wypadkiem był wesołym chłopcem, dziś walczy o powrót do normalności. Kacper w 2014 roku uległ nieszczęśliwemu wypadkowi: jako pieszy został potrącony przez samochód. W wyniku tego zdarzenia porusza się na wózku inwalidzkim. Od nowa uczy się siedzieć, ma problemy z mówieniem, lewą rękę ma niewładną, musi posługiwać się prawą co jest dla niego trudne, bo przed wypadkiem był leworęczny. Nie poddaje się jednak i wraz z rodzicami walczy o samodzielność.

Piotr Edward Kotowski

Piotr jest ofiarą wypadku samochodowego, w wyniku którego doznał urazu wielonarządowego, w tym czaszkowo-mózgowego i urazu kręgosłupa szyjnego. Cierpi na niedowład czterokończynowy i niewydolność oddechową spowodowaną odnerwieniem przepony – jest objęty opieką w ramach respiratoroterapii domowej. Chłopak wymaga intensywnej, wielokierunkowej rehabilitacji, by móc dojść do zdrowia.

Paulina Kowalczyk

Paulina została potrącona przez samochód. W wyniku wypadku doznała urazu czaszkowo-mózgowego i przebywała w długotrwałej śpiączce. Obecnie u dziewczynki występuje niedowład spastyczny pourazowy, encefalopatia i padaczka lekooporna. Ratunkiem jest intensywna praca z terapeutą, koszty której znacznie przekraczają możliwości skromnego domowego budżetu. Mama Pauliny samotnie wychowuje dwie córki i nie jest w stanie poradzić sobie z kosztami leczenia i rehabilitacji.

Paweł Kowalczyk

Paweł uległ wypadkowi w pracy – spadł ze skarpy do wody. Został odratowany, lecz pozostaje niepełnosprawny: złamaniu uległy trzony kręgów C5 i C6 z przemieszczeniem i wbiciem odłamów bezpośrednio do światła kanału kręgowego; nastąpiło stłuczenie rdzenia. Paweł cierpi na niedowład spastyczny. Mieszka ze schorowaną mamą. Ich sytuacja finansowa jest bardzo trudna. Paweł jest całkowicie niezdolny do pracy, a nawet samodzielnej egzystencji. Orzeczono 100% długotrwałego uszczerbku na zdrowiu!

Barbara Kowalczyk

Pani Barbara choruje na postępujący zanik mięśni – dystrofię mięśniową. Stan zdrowia nie pozwala kobiecie na samodzielność. Porusza się na wózku inwalidzkim i potrzebuje pomocy w codziennych czynnościach.

Maciej Koziatek

Maciej uległ wypadkowi komunikacyjnemu w grudniu 2016 roku. Chłopak jechał samochodem, stracił nad nim panowanie i zderzył się z innym samochodem. Doznał urazu wielonarządowego – licznych krwiaków śródmózgowych i stłuczenia płuc. Wymaga intensywnej rehabilitacji.

Maria Krawczyk

Maria została potrącona na przejściu dla pieszych we wrześniu 2017 r. Konsekwencją zdarzenia były obrażenia wewnętrzne. Wystąpił krwiak płata skroniowego prawego oraz krwiak lewej półkuli mózgu. Ponad to Maria doznała również licznych złamań, w tym kości promieniowej, zatok oraz złamania miednicy. Do dziś nie odzyskała przytomności. By utrzymać ją w stanie niezagrażającym życiu, niezbędna jest ciągła, intensywna rehabilitacja.

Paulina Kruczkiewicz

Paulina do 2006 roku była aktywną, wysportowaną 26-latką. Na skutek wypadku podczas zjazdu na desce snowboardowej kobieta doznała urazu czaszkowo-mózgowego. Konieczne było operacyjne usunięcie krwiaka podtwardówkowego. Dzięki intensywnej rehabilitacji udało się wyeliminować porażenie czterokończynowe, jednak kobieta wciąż nie jest w pełni sprawna. Utrzymuje się niedowład lewej strony ciała.

Kliknij, by poznać inne osoby.Katarzyna Kruszniewska

Katarzyna cierpi z powodu niedowładu czterokończynowego z przewagą strony lewej w przebiegu mózgowego porażenia dziecięcego.

Wiesław Krzyżykowski

Wiesław uległ wypadkowi w pracy w październiku 2017 roku, został przygnieciony betonowym blokiem. Występuje stan po urazie wielonarządowym, porusza się samodzielnie, ma znaczne luki w pamięci świeżej, występuje padaczka, spowolnienie oraz zaburzenia osobowości i zachowania. Wymaga wdrożenia złożonej rehabilitacji funkcjonalnej.

Karol Kseń

Karol to młody, uczynny, wysportowany 19 latek, który jest uczniem klasy maturalnej. Wypadek komunikacyjny jakiemu uległ 25 lipca 2018 roku przerwał wszystkie jego plany i marzenia.<br /> W wyniku wypadku Karol doznał poważnego urazu głowy. Obecnie jest bez kontaktu, ale walczy każdego dnia, aby wrócić do Nas. Dzięki pomocy rodziny, przyjaciół, ludzi dobrej woli Karol został zakwalifikowany do programu wybudzeniowego ze śpiączki.<br /> Po wybudzeniu będzie potrzebował długiej i kosztownej rehabilitacji.

Paweł Kuras

Paweł urodził się w 36. tygodniu ciąży z wodogłowiem. Pierwszą z wielu operację wodogłowia przeszedł jeszcze w łonie matki. Cierpi na mózgowe porażenie dziecięce, skrzywienie kręgosłupa w odcinku Th-L, pogłębienie lordozy lędźwiowej, obniżoną funkcję manipulacyjną rąk, niedowład kończyn dolnych. Nie potrafi stanąć na piętach, nie może podskakiwać jak jego rówieśnicy. Stara się jednak być samodzielny. Aby utrzymać dobre tempo rozwoju potrzebuje intensywnej rehabilitacji.

Anna Bierówka

Anna ucierpiała w wypadku komunikacyjnym. Dziewczyna doznała uszkodzenia lewego splotu barkowego, stłuczenia głowy, wstrząśnienia mózgu i złamania kości jarzmowej lewej z przemieszczeniami. Rehabilitacja przynosi wymierną poprawę, jednak możliwości finansowe rodziny są ograniczone.

Julia Kuźba

ulia mając 1,5 roku zaczęła tracić nabyte umiejętności, takie jak mowa czy chód. Po licznych badaniach zdiagnozowano zespół Retta – chorobę o podłożu neurologicznym. Ponadto u dziewczynki występują: padaczka objawowa, zespół piramidowy i móżdżkowy oraz znaczne skrzywienie kręgosłupa. Codzienne ćwiczenia rehabilitacyjne pozwalają Julce na powolny, ale stały rozwój ruchowy i emocjonalny. Zaprzestanie ćwiczeń spowoduje dotkliwy regres umiejętności.

Bogdan Kuźmik

Bogdan uległ wypadkowi podczas skoku do wody, w wyniku tego zdarzenia zostały złamane dwa kręgi szyjne na wysokości C6 i C7, uszkodzeniu uległ rdzeń kręgowy. Następstwem tego tragicznego wypadku jest niedowład czterokończynowy. Bogdan to młody chłopak, który będąc na początku dorosłego życia musi uczyć się wszystkiego od nowa, jak dziecko. Musi się przede wszystkim nauczyć samodzielności.

Mirosława Kuźniarek

W wieku 35. lat Mirosława doznała wylewu krwi do mózgu, na skutek czego cierpi na porażenie lewostronne i niedowład lewej kończyny górnej w stopniu znacznym. Kobieta potrzebuje intensywnej rehabilitacji, by nie doszło do cofnięcia się już uzyskanego postępu.

Kliknij, by poznać inne osoby.Ilona Kwiecień

Pani Ilona w lipcu 2015 przebyła krwotok śródmózgowy prawej półkuli mózgu, we wrześniu 2015 przebyła operację usunięcia naczyniaka tętniczo-żylnego wzgórza prawego. U kobiety utrzymuje się niedowład lewostronny.

Paweł Lasecki

W dniu rozpoczęcia roku szkolnego 2004/2005 idąc do szkoły, Paweł został potrącony przez samochód ciężarowy, który zmiażdżył lewą nogę chłopaka. Kończyna wraz z częścią miednicy uległa amputacji urazowej. Na skutek poważnych powikłań pooperacyjnych Paweł w latach 2005-2011 poddany został ponad dwudziestu operacjom chirurgiczno-urologicznym. Dziś marzeniem Pawła jest zakup protezy nogi, która umożliwi mu chodzenie o własnych siłach.

Teresa Leks

Pani Teresa przebyła pęknięcie tętniaka tętnicy środkowej mózgu z krwotokiem śródmózgowym. U kobiety występuje niedowład kończyn prawych, afazja i nadciśnienie tętnicze. Opiekę nad chorą sprawuje jej córka.

Hubert Lew

Hubert z powodu ciężkiego zatrucia chemicznego doznał urazu wielonarządowego. U młodego mężczyzny nastąpiło nagłe zatrzymanie krążenia, w wyniku którego doszło do niedotlenienia mózgu. Przez dwa miesiące przebywał w stanie śpiączki. Na chwilę obecną utrzymuje się u niego polineuropatia z niedowładem kończyn dolnych. Huberta czeka długa droga w powrocie do samodzielności. Wymaga ciągłej rehabilitacji oraz terapii.

Kinga Lewandowska

Kinga 3. grudnia 2009 roku uległa wypadkowi komunikacyjnemu, w wyniku którego doznała urazu wielonarządowego, w tym rozległego urazu czaszkowo-mózgowego. Dwukrotnie poddana została kraniotomii odbarczającej. Z powodu wodogłowia pourazowego dokonano implantacji zastawki komorowo-otrzewnowej. Kinga cierpi na niedowład spastyczny czterokończynowy.

Hanna Lewko

W wieku 3. lat mała Hania zachorowała na bardzo rzadką chorobę MOYAMOYA, powodującą zwężenie tętnic szyjnych, w efekcie czego w ciągu zaledwie miesiąca przeszła dwa udary niedokrwienne mózgu. W wyniku tych zdarzeń doszło u dziewczynki do poważnych uszkodzeń mózgu i obecnie cierpi ona na niedowład czterokończynowy, nie mówi oraz samodzielnie nie je. W maju 2009 roku Hania przeszła skomplikowaną operację na obydwu półkulach mózgu. Czeka ją teraz długa, żmudna, bolesna i przede wszystkim niezwykle kosztowna rehabilitacja, której mogą podjąć się jedynie nieliczni specjaliści.

Roman Lęcznar

W sierpniu 2012 roku Roman uległ wypadkowi komunikacyjnemu jako pasażer motocykla. Kierowca zginął na miejscu, a Roman doznał ciężkich obrażeń ciała, w tym urazu czaszkowo-mózgowego. Cierpi na niedowład spastyczny czterokończynowy. Chłopak potrzebuje intensywnej rehabilitacji oraz stałej opieki, by powrócić do zdrowia.

Piotr Lisowski

W dniu 24. października 2009 r. doszło do wypadku komunikacyjnego, w którym ucierpiał 36-letni wówczas Piotr Lisowski. Na skutek potrącenia przez samochód mężczyzna doznał rozległych obrażeń ciała, w szczególności urazów neurologicznych, które doprowadziły do trwałego inwalidztwa. Świat młodego mężczyzny z całą masą pomysłów na przyszłość, został wywrócony do góry nogami. Niezbędna jest intensywna rehabilitacja usprawniająca.

Kliknij, by poznać inne osoby.Aleksander Łebek, Oliwier Łebek

Olek i Oliwier to bracia, którzy urodzili się z zespołem wad wrodzonych. Starszy z chłopców Olek – cierpi z powodu przykurczów zginaczy kolana. U chłopca po 3 roku życia zdiagnozowano padaczkę. U Oliwiera występuje niedorozwój robaka móżdżku oraz przykurcze. U chłopca problemem jest także padaczka. Bracia wymagają kosztownego leczenia i intensywnej rehabilitacji. Rodzice walczą każdego dnia o lepsze życie dla swoich dzieci, które pozostają pod opieką wielu poradni specjalistycznych. Rodzina mieszka na wsi, gdzie nie ma odpowiednich ośrodków i specjalistów.

Zbigniew Łojek

Pan Zbigniew przeszedł udar niedokrwienny prawej półkuli mózgu, w wyniku którego jest inwalidą I grupy z niedowładem czterokończynowym, niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Wymaga stałej rehabilitacji, aby poprawić stan swego zdrowia oraz uniknąć powikłań. Prosimy o wsparcie ludzi wrażliwych na krzywdę innych.

Tomasz Łukasik

U Tomasza występuje zespół piramidowo-pozapiramidowy móżdżkowy, niedowład spastyczny, zaburzenia koordynacji ruchowej. Od 2009 roku postępuje osłabienie siły mięśniowej, zaburzenia równowagi.

Marzena Łygas

Marzena uległa wypadkowi komunikacyjnemu w grudniu 2013 roku. W wyniku tego zdarzenia doznała urazu czaszkowo-mózgowego, złamania kości krzyżowej i kości kulszowych. Przez pięć dni nie odzyskiwała przytomności. Tylko dzięki intensywnej rehabilitacji ma szansę na powrót do samodzielności.

Agnieszka Magnes

W wyniku komplikacji porodowych (padaczka pomylona z rzucawką ciążową) u Agnieszki w 2012 roku doszło do rozległego wylewu, w wyniku którego zapadła w śpiączkę. Założono zastawki komorowo-otrzewnowe. Zanim wybudzono ją ze śpiączki minęło aż 7 miesięcy. W wyniku tego zdarzenia wystąpiło porażenie czterokończynowe spastyczne, przykurcze oraz afazja. Cały czas prowadzona jest ciągła oraz intensywna rehabilitacja.

Łukasz Majdan

W 2006 r. podczas majowego spaceru Łukasz został brutalnie napadnięty i pobity. Chłopak został zrzucony z 9-metrowego wiaduktu, a potem był bity w głowę, w brzuch, w plecy, w klatkę piersiową. Jak pisze Łukasz: „Bandyci pragnęli, by przestało bić moje serce, by moje płuca przestało wypełniać powietrze”. Upadek z wysokości uszkodził kręgosłup i rdzeń kręgowy. Mężczyzna przez miesiąc przebywał w śpiączce, wymaga stałej rehabilitacji. Wielkie nadzieje pokłada również w kosztownej operacji miednicy, która może przywrócić mu czucie w nogach.

Andrzej Majdański

Andrzej na skutek urazów okołoporodowych cierpi na niedowład prawostronny i zespół Lennoxa-Gastauta. Wymaga stałej opieki drugiej osoby oraz intensywnej rehabilitacji. Pomóżmy podopiecznemu i jego rodzicom w dalszej walce. Każda złotówka to szansa na kontynuację rehabilitacji, a co za tym idzie także na lepszą przyszłość.

Zosia Majewska

Zosia urodziła się z zespołem Dandy’ego-Walkera i hipoplazją ciała modzelowatego. Czteroletnia wówczas dziewczynka w maju 2010 roku przeszła dodatkowo zapalenie mózgu, wskutek którego utrzymuje się pozapalne wodogłowie, niedowład spastyczny z licznymi przykurczami i padaczka.

Kliknij, by poznać inne osoby.Krzysztof Makowski

Krzysztof jest po wypadku komunikacyjnym. Doznał urazu czaszkowo-mózgowego, złamań twarzoczaszki, złamania otwartego lewej kości ramiennej i trwałego urazu lewej gałki ocznej. Utrzymuje się niedowład spastyczny czterokończynowy. Krzysztof znajduje się w przewlekłym stanie wegetatywnym. Potrzebuje wsparcia finansowego na specjalistyczne leczenie, rehabilitację oraz zakup sprzętu medycznego.

Witold Marciniak

Witold został dotkliwie pobity w 2011 roku. Z poważnymi obrażeniami głowy trafił do szpitala, gdzie przeszedł skomplikowaną operację kraniotomii z usunięciem krwiaka podtwardówkowego. Obecnie w stanie ogólnym ciężkim, bez kontaktu z otoczeniem, karmiony przez PEG mężczyzna wymaga ciągłej opieki drugiej osoby. Witold przebywa w domu, gdzie poddawany jest intensywnej rehabilitacji.

Ryszard Marek

Ryszard w wyniku wypadku komunikacyjnego w lipcu 2012 roku doznał zwichnięcia kręgów szyjnych C6-C7 z uszkodzeniem rdzenia kręgowego oraz urazu głowy. W następstwie tego wystąpił niedowład kończyn górnych oraz porażenie kończyn dolnych i mięśni oddechowych. Potrzebuje systematycznej rehabilitacji i pielęgnacji oraz pomocy we wszystkich czynnościach dnia codziennego.

Julia Maszke

Julia urodziła się z wadą kończyn dolnych rozpoznaną prenatalnie. Cierpi na wrodzone zwichnięcie kolana prawego, przykurcz zgięciowy kolana lewego, stopy szpotawe i skoliozę idiopatyczną, która zmusza Julkę do noszenia w dzień i w nocy twardego gorsetu. Dziewczynka przeszła już kilka operacji i czekają ją następne.

Marta Męczyńska

Marta uległa wypadkowi komunikacyjnemu jako pasażer w 2010 roku. W wyniku zdarzenia doznała wielu obrażeń: krwiaka i stłuczenia mózgu, złamania kości czołowej oraz licznych złamań podstawy czaszki. Kobieta cały czas jest poddawana intensywnej rehabilitacji ruchowej, znajduje się pod opieką poradni neurologicznej, okulistycznej i laryngologicznej.

Damian Mielicki

W sierpniu 2017 roku Damian uległ poważnemu wypadkowy komunikacyjnemu, w wyniku którego nastąpiło stłuczenie serca, odma opłucnowa, liczne złamania m.in. żeber, obojczyków, kości skroniowej, stropu oczodołu lewego, jak również krwiak przymózgowy okolicy płata skroniowego oraz ostra niewydolność nerek. Wymaga długotrwałego leczenia oraz rehabilitacji.

Norbert Mielowski

W wieku 41. lat Norbert doznał udaru mózgu, czego następstwem był niedowład czterokończynowy. Cierpi na niewydolność nerek, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca. Dzięki stałej rehabilitacji w chwili obecnej porusza się na wózku. Dzięki rehabilitacji ma realną szansę na to, że zacznie chodzić o własnych siłach.

Krzysztof Milewski

W styczniu 2012 roku Krzysztof doznał masywnego krwotoku podpajęczynówkowego i dokomorowego z tętniaka tętnicy tylnej lewej mózgu i zapadł w śpiączkę. Od tego czasu jest całkowicie zależny od drugiej osoby. Na chwilę obecną utrzymuje się porażenie czterokończynowe. Mężczyzna potrzebuje całodobowej opieki i pielęgnacji oraz intensywnej rehabilitacji.

Kliknij, by poznać inne osoby.Sara Młynarska

Sara choruje na postępującą leukoencefalopatię o charakterze nabytym. U dziewczyny występuje zanik mięśni objawiający się niedowładem kończyn dolnych o charakterze kurczowym z towarzyszącym umiarkowanym upośledzeniem umysłowym. Choroba, która powoduje nieustanny ból, polega na postępującym zwiotczeniu mięśni. Sara jest całkowicie zdana na opiekę rodziców, którzy także borykają się z problemami zdrowotnymi.

Marcin Morawiec

Marcin w lutym 2017 roku zachorował na zwykłą grypę. W powikłaniu, tej zwyczajnej – jakby się wydawało – choroby, serce Marcina kilkukrotnie się zatrzymało, w wyniku czego nastąpiła niewydolność wielonarządowa (płuc, nerek, wątroby), sepsa ostra niewydolność krążenia, a w konsekwencji bardzo duży obrzęk mózgu.</p> <p>U Marcina utrzymuje się padaczka, encefalopatia niedokrwienno-niedotlenieniowa. W chwili obecnej Marcin jest przytomny jednak bez kontaktu, utrzymuje się niedowład czterokończynowy.

Mateusz Morys

Mateusz choruje na mało znaną, nieuleczalną jak do tej pory chorobę, NEUROCUTANEOUS MELANOSIS NCL (Melanoza nerwowoskórna). Częstotliwość występowania tej choroby szacuje się na około 1: 20 000 żywych urodzeń. Dotychczas w latach 1861-2000 roku opisano tylko 100 przypadków tej choroby. Ponadto od trzeciego miesiąca życia u Mateusza zdiagnozowano padaczkę.

Paweł Mroczkowski

Paweł doznał amputacji urazowej obu kości prawego przedramienia podczas prac w gospodarstwie rolnym swojego brata. Niektórych czynności nie potrafi wykonać lewą ręką, w związku z czym zależny jest od pomocy innych osób. Mężczyzna marzy o zakupie protezy ręki, która pozwoli mu się usamodzielnić.

Bartosz Mularczyk

W styczniu 2014 roku u Bartosza został wykryty guz tylnej jamy czaszki (medulloblastoma). Stan po operacji, chemioterapii i radioterapii. Po zabiegu usunięcia guza występuje u niego porażenie czterokończynowe z przewagą prawej strony.

Paulina Nasalska

11 lipca 2017 roku 13-letnia Paulina wracała z wakacji autokarem, który nagle zjechał z drogi i przewrócił się na bok. Podczas wypadku noga dziewczynki została przygnieciona, a ona sama uwięziona w uszkodzonym pojeździe. Po wypadku stan Paulinki był ciężki, noga nie chciała się goić, groziła jej amputacja, a świadomość tego pogarszał jej stan psychiczny. Zaczęła się walka o uratowanie nogi.

Jacek Nitecki

Jacek w maju 2011 uległ wypadkowi motocyklowemu. Od tamtego czasu mężczyzna przykuty jest do łóżka. Doznał złamania kręgosłupa z uszkodzeniem rdzenia w odcinku szyjnym – w efekcie cierpi na porażenie czterokończynowe.

Wiesław Nowacki

Wiesław w dniu wypadku wykonywał swoje obowiązki zawodowe. Doznał urazu wielonarządowego, w tym złamania kręgosłupa z uszkodzeniem rdzenia kręgowego i amputacji podudzia prawego. Wymaga intensywnej rehabilitacji oraz pomocy finansowej w zakupie specjalistycznego sprzętu i oprotezowania.

Kliknij, by poznać inne osoby.Łukasz Hubert Nowakowski

7. października 2011 roku doszło do poważnego wypadku samochodowego. Dla Łukasza czas się zatrzymał. W wyniku zdarzenia doznał ciężkiego urazu czaszkowo-mózgowego. Obecnie przebywa w stanie wegetatywnym. Cierpi na niedowład spastyczny czterokończynowy oraz padaczkę pourazową. Mężczyzna potrzebuje stałej opieki osoby drugiej oraz intensywnej rehabilitacji. Matka Łukasza opiekuje się synem i dba o jego potrzeby każdego dnia, niestety rehabilitacja jest kosztowna.

Wiktor Odrobny

<br /> Wiktor to niespełna czteroletni chłopiec, który jako pasażer uległ wypadkowi komunikacyjnemu w lutym 2018 roku. W wyniku zdarzenia doznał urazu wielonarządowego, wystąpiły liczne złamania kości potylicy, kości skroniowej, pęknięcie śledzonej. Chłopczyk pozostaje w stanie śpiączki, jest bez kontaktu słownego w stanie znacznie zaburzonej świadomości.

Michał Oganiaczyk

Michał w dniu 11 maja 2008 roku jadąc jako pasażer samochodu osobowego uległ wypadkowi, na skutek którego doznał ciężkiego urazu kręgosłupa. Zaraz po wypadku został przewieziony w stanie ciężkim na oddział intensywnej terapii i niezwłocznie poddany operacji kręgosłupa. Do dziś Michał boryka się z problemem niedowładu kończyn dolnych.

Ewa i Lena Okrasa

Ewa i Lena to bliźniaczki, które urodziły się w 30. tygodniu ciąży w ciężkiej zamartwicy. Występuje dysplazja oskrzelowo-płucna, niewydolność oddechowa, wodogłowie pokrwotoczne i retinopatia.

Anna Olejnik

Ania została potrącona przez samochód w 2010 roku. W wyniku wypadku doznała urazu czaszkowo-mózgowego ze stłuczeniem prawego płata ciemieniowego i złamaniem kości strzałkowej prawej. Do dnia dzisiejszego u dziewczyny utrzymuje się czterokończynowy niedowład spastyczny. Stan Ani może ulec poprawie dzięki intensywnej pracy z terapeutą.

Marlena Olszewska

W sierpniu 2012 roku Marlena doznała rozległego urazu czaszkowo-mózgowego. Pijany kierowca staranował ogrodzenie i wjechał w grupę osób. Przez 30 dni dziewczyna przebywała w stanie śpiączki. W wyniku obrażeń utrzymuje się u niej niedowład połowiczy lewostronny oraz pourazowy zespół psychoorganiczny.

Kamil Ornat

Kamil jest ofiarą wypadku drogowego, w wyniku którego doznał ciężkich obrażeń ciała, w szczególności głowy. Następstwem urazów jest czterokończynowy niedowład spastyczny. Tylko specjalistyczna rehabilitacja może wpłynąć na poprawę jego stanu zdrowia. Koszty przekraczają jednak możliwości finansowe mamy Kamila.

Mateusz Osowski

Mając 18 lat Mateusz przeżył wypadek komunikacyjny. Doznał wielonarządowego urazu ze złamaniem odcinka szyjnego kręgosłupa C6 i C7 wraz z uszkodzeniem rdzenia kręgowego, złamaniem lewego przedramienia i obu kości biodrowych. Chłopak cierpi na niedowład kończyn dolnych i potrzebuje długotrwałej kosztownej rehabilitacji.

Kliknij, by poznać inne osoby.Józef Ossowski

Pan Józef doznał urazu wielonarządowego i wielomiejscowego z urazem głowy i kręgosłupa w wyniku wypadku komunikacyjnego (2001 rok). Występuje utrwalony zespół pourazowych zaburzeń poznawczych z trwałymi zaburzeniami pamięci, szumami usznymi, zawrotami głowy, obustronnym niedosłuchem, zaburzeniami koncentracji, drażliwością, bólami głowy.

Weronika Ostrowska

Weronika upadła podczas zabawy na podwórku, w wyniku czego doznała urazu głowy z utratą przytomności. Następstwem wypadku jest niestabilność kręgów C4, C5 i C6. Nastolatka cierpi na zaburzenia psychoruchowe i wymaga rehabilitacji oraz pracy z psychologiem.

Łukasz Ostrowski

Łukasz uległ wypadkowi w pracy – spadł z dużej wysokości. W wyniku upadku doszło do zmiażdżenia nasady dalszej kości piszczelowej prawej ze stawem skokowym i tyłostopiem, nastąpiło wieloodłamowe złamanie trzonu kości udowej prawej, złamanie trzonu S1, złamanie części bocznej prawej kości krzyżowej od poziomu S1 do S3, złamanie gałęzi górnej i dolnej lewej kości łonowej. W wyniku doznanych urazów doszło do amputacji kończyny.

Dariusz Pasternak

Dariusz uległ wypadkowi. Mężczyzna przewrócił się, wskutek czego doznał urazu czaszkowo-mózgowego z niedowładem połowicznym lewostronnym. Darek od dziecka kochał lotnictwo i z pasji do latania zrobił sposób na życie. Po wypadku i kolejnych operacjach próbuje powrócić do zdrowia. Aby mógł to osiągnąć konieczna jest długotrwała i kosztowna rehabilitacja oraz sprzęt, który może przywrócić mężczyźnie sprawność ruchową.

Mirosława Paściak

Podczas pracy w dniu 10.01.2014 roku Pani Mirosława dwukrotnie doznała ataku padaczki i trafiła do szpitala. Nasza podopieczna cierpi z powodu zmiany rozrostowej w lewej półkuli mózgu (nowotwór złośliwy). Mąż kobiety opiekuje się nią każdego dnia, w tym celu zrezygnował z pracy zawodowej. Rodzina nie radzi sobie z opłatami za rehabilitację, która jest niezbędna do funkcjonowania chorej w życiu codziennym.

Sylwia Piątek

W styczniu 2015 roku Sylwia doznała nagłego zatrzymania krążenia w przebiegu zatorowości płucnej, w wyniku którego doszło do encefalopatii z niedotlenienia i niedowładu czterokończynowego. Sylwia cierpi również na przewlekłe zapalenie jelita cienkiego i grubego. Potrzebuje wielokierunkowej specjalistycznej rehabilitacji w celu poprawy jakości życia.

Mirosław Pikos

Mirosław doznał urazu rdzenia kręgowego na wysokości C4/5 po skoku do płytkiej wody w basenie. U mężczyzny występuje niedowład kończyn górnych nasilający się dystalnie, porażenie kończyn dolnych, pęcherz neurogenny.

Marcin Piskorski

Marcin doznał urazu czaszkowo-mózgowego w wyniku wypadku komunikacyjnego w 2015 roku. Podczas wyprzedzania innego pojazdu Marcin stracił panowanie nad samochodem i zderzył się z innym autem. Chłopak doznał największych obrażeń – porażenie czterokończynowe, przykurcze w stawach łokciowych. Stan po wieloogniskowym stłuczeniu mózgu.

Kliknij, by poznać inne osoby.Jolanta Piszczatowska

<br /> Jola straciła rękę w wypadku, została porażona przez prąd z linii wysokiego napięcia. Amputacja ręki nastąpiła na wysokości ramienia. Ponad to wystąpiły oparzenia okolicy ciemieniowo-potylicznej czwartego stopnia oraz oparzenia kończyn dolnych, pleców oraz klatki piersiowej stopnia trzeciego. Wypadek Joli to bardzo trudna sprawa, Jola straciła zdrowie ratując życie sąsiada, reanimując go została porażona przez prąd

Marek Piwowar

W dniu 28 kwietnia 2013 roku, na skutek upadku, Marek doznał poważnego urazu głowy. Mężczyzna przeszedł operację krwiaka śródmiąższowego płata czołowego prawej półkuli mózgu. Jego stan określa się jako ciężki, ale stabilny. Oddycha przez rurkę tracheostomijną, jest karmiony za pomocą sondy, ma założony cewnik. Nie mówi, nie sygnalizuje potrzeb.

Ludwika Pizło

Ludwika zasłabła i upadła. Okazało się, że kobieta doznała zawału pnia mózgu, jest w stanie wegetatywnym. Upadając, Ludwika złamała również prawą zatokę szczękową. Rodzina prosi o pomoc w zgromadzeniu środków na rehabilitację kobiety.

Anna Płoszyńska

Anna doznała urazu kręgosłupa, spadając z wysokości podczas szkolenia karate. Dziewczyna cierpi z powodu urazu na wysokości Th i L-S ze złamaniem wybuchowym trzonu Th11, Th12 oraz uszkodzeniem rdzenia. Występuje porażenie kończyn dolnych.

Jakub Pogoda

Jakub urodził się w 2005 roku jako zdrowe dziecko. Po miesiącu bardzo ciężko zachorował. W szpitalu lekarze zdiagnozowali u niego sepsę spowodowaną tym, że urodził się bez prawej nerki, a lewa jest dysplastyczna. Kubuś przez dwa lata był dializowany aż wreszcie znalazł się dawca, jednak organizm Kuby odrzucił przeszczep

Magdalena Politańska

Magdalena w wyniku pechowego upadku ze schodów w 2002 roku złamała kręgosłup szyjny z uszkodzeniem rdzenia. Kobieta nie może prowadzić samodzielnego życia, ale dzięki częstej rehabilitacji istnieje szansa na poprawę jej komfortu życia. Dodatkowym problemem jest osteoporoza, która zaatakowała kości Magdaleny.

Alicja Popławska

Wskutek upadku z wysokości (VI piętro) Alicja doznała krytycznych obrażeń ciała, w tym urazu zmiażdżeniowego twarzo- i mózgoczaszki z krwiakiem przymózgowym lewostronnym. U młodej kobiety wystąpił obrzęk mózgu, stłuczenie płuc, prawostronna odma opłucnowa, złamania otwarte obu kości udowych i rzepek, a także wielofragmentowe złamanie prawej kości ramiennej.

Mateusz Prętkowski

Dzień przed Wigilią 2014 roku jadący rowerem Mateusz został potrącony przez samochód. Doznał urazu czaszkowo-mózgowego z obrzękiem mózgu i złamaniem łuku pierwszego kręgu szyjnego oraz urazu zmiażdżeniowego lewego podudzia i złamania kości krzyżowej.

Kliknij, by poznać inne osoby.Grzegorz Proszkowiec

Grzegorz uległ wypadkowi podczas jazdy na nartach, warunki na stoku były trudne, Grzegorz nie był w stanie wyhamować i z ogromną siłą uderzył w stojące auto. Grzegorz przeżył, ale ma niedowład czterokończynowy i pozostaje w śpiączce z daleka od domu i rodziny.

Bartosz Prymas

Od 4. miesiąca życia Bartek choruje na ciężką, przewlekłą postać padaczki i opóźnienie psychoruchowe – nie mówi, nie siedzi, nie chodzi. Chłopiec potrzebuje intensywnej rehabilitacji ruchowo-umysłowej. Sytuacja finansowa rodziny nie pozwala na zapewnienie odpowiedniej ilości zajęć terapeutycznych.

Edyta Przybyło

Edyta cierpi na dziecięce porażenie mózgowe ze spastycznym niedowładem kończyn dolnych. Od 2013 roku z powodu wzrastającego napięcia mięśni i malejącej równowagi porusza się za pomocą kul. Niestety zaburzenia równowagi powodują częste urazy. Edyta potrzebuje nieustannej rehabilitacji, aby jak najdłużej zachować sprawność fizyczną.

Ada Przydatek

15. stycznia 2010 roku Adę potrącił samochód, w wyniku czego doznała silnego urazu czaszkowo-mózgowego. Od momentu wypadku cały czas jest intensywnie rehabilitowana.

Ryszard Purgał

Dla Ryszarda podróż za chlebem do Niemiec okazała się tragiczna w skutkach. W lutym 2008 roku doznał on ciężkiego urazu głowy i kręgosłupa na skutek wypadku przy pracy. W wyniku tego zdarzenia spędził 5 miesięcy w szpitalach poza granicami kraju, z dala od żony i dzieci, których poprawę bytu miał na względzie wyjeżdżając.

Krystyna Pytlak

Pani Krystyna w 2010 roku przebyła wylew krwotoczny, przeszła również operację usunięcia krwiaka śródmózgowego. W chwili obecnej utrzymuje się u niej stan masywnego czterokończynowego niedowładu ze wzmożonym napięciem mięśniowym. Wymagana jest długotrwała, regularna rehabilitacja.

Ernest Radziszewski

Ernest pochodzi z Białegostoku. Młody mężczyzna cierpi na postępującą chorobę mięśni zwaną miopatią, objawiającą się bólami oraz stopniowym spadkiem siły mięśniowej. Aby Ernest mógł prowadzić w miarę normalne życie konieczna jest intensywna i ciągła rehabilitacja, aparatura kontrolująca i wspomagająca oddychanie oraz ścisła dieta, która jest jedynym sposobem leczenia jego choroby.

Seweryn Radziszewski

Seweryn doznał urazu wielonarządowego w wyniku wypadku komunikacyjnego w sierpniu 2014 roku. Kierowca jadący z naprzeciwka nie dostosował prędkości i stylu jazdy do panujących trudnych warunków drogowych i dwa razy uderzył w samochód, którym chłopiec podróżował z rodzicami i siostrą. Skutkiem obrażeń Seweryna jest niedowład czterokończynowy. Chłopiec długo znajdował się w śpiączce. Dzięki staraniom lekarzy i rodziny porusza się na wózku, lecz w dalszym ciągu wymaga systematycznej, kompleksowej i wielospecjalistycznej rehabilitacji.

Kliknij, by poznać inne osoby.Paweł Rosłan

Paweł 26 września 2009 roku był uczestnikiem wypadku komunikacyjnego. Na skutek zderzenia motocykla z samochodem osobowym doznał ciężkiego urazu wielonarządowego. Obrażenia spowodowały całkowity paraliż lewej strony ciała. Mężczyzna prosi o pomoc w uzyskaniu środków na dalszą rehabilitację.

Paweł Rudziński

W 2010 roku podczas nurkowania doszło u Pana Pawła do zatrzymania krążenia, najprawdopodobniej z powodu zachłyśnięcia lub szoku termicznego. Reanimację przeprowadzono dopiero po 10 minutach przebywania mężczyzny w wodzie. W konsekwencji sześć miesięcy pozostawał w śpiączce. Na szczęście leczenie i rehabilitacja przynoszą efekty.

Patrycja Runka

Patrycja została poszkodowana w wypadku komunikacyjnym jako pasażerka motocykla w maju 2014 roku. W wyniku wypadku doznała pourazowego pęknięcia wątroby, urazu czaszkowo-mózgowego z cechami obrzęku mózgowia, wieloodłamowego złamania kręgu C2, odmy opłucnowej. Występuje kurczowe porażenie lewostronne, zespół psychoorganiczny, ataki padaczki, napady agresji oraz przeczulica. Dziewczyna jest niesamodzielna w czynnościach życia codziennego.

Tadzio Sajna

Mały Tadzio przyszedł na świat wraz ze swoim bliźniaczym bratem Michałkiem 3 maja 2007 roku, w 26. tygodniu ciąży. Tak wczesny poród okazał się tragiczny w skutkach dla Michałka, który zmarł w 37. dobie życia. Tadeuszek walczy o normalne życie.

Marzena Sądelska

Marzena w październiku 2017 roku uległa wypadkowi komunikacyjnemu, w wyniku zdarzenia wystąpił poważny uraz wielonarządowy, uraz głowy oraz krwawienie do OUN, złamana wieloodłamowe kości, utrzymywana była w stanie śpiączki farmakologicznej.

Janusz Siemiński

Janusz jest w stanie wegetatywnym po zatrzymaniu krążenia, do którego doszło prawdopodobnie w wyniku zapalenia mózgu. U mężczyzny utrzymuje się porażenie czterokończynowe i uszkodzenie poniedokrwienne mózgu. Janusz cierpi również z powodu nadciśnienia tętniczego. Ma założoną tracheostomię i PEG. Potrzebuje całodobowej opieki: mycia, przebierania, odsysania, zmiany pozycji ciała i leczenia odleżyn.

Zbigniew Sienkiewicz

W lutym 2014 roku w drodze do pracy Zbigniew został potrącony przez samochód. Sprawcy nie ustalono. Mężczyzna doznał ciężkich obrażeń twarzoczaszki, obrzęku mózgu i urazu wielonarządowego. Wymaga ciągłej rehabilitacji i opieki ze strony drugiej osoby.

Abigail Skopińska

W dniu 21. września 2010 roku Abigail jechała do pracy z Gryfina w okolice Szczecina. Jak zwykle wybrała trasę krótszą, przez Niemcy. Droga była w trakcie renowacji. Na remontowanym odcinku drogowcy wysypali drobny tłuczeń. Jadący z dużą prędkością po przeciwległym pasie ruchu samochód osobowy podniósł pył, który całkowicie odciął widoczność Abigail. W efekcie dziewczyna zjechała z drogi i uderzyła w drzewo.

Kliknij, by poznać inne osoby.Karolina Skórczyńska

Karolina urodziła się jako wcześniak w 22. tygodniu ciąży. Jej stan lekarze ocenili na 1 punkt w skali Apgar. Nie słyszy i nie mówi od urodzenia. W 7. tygodniu życia przeszła zabieg operacyjny usunięcia torbieli zaotrzewnowej. Po operacji guza (osteoblastoma rdzenia kręgowego) cierpi na porażenie wiotkie kończyn dolnych i pęcherz neurogenny.

Adrian Słaby, Brajan Słaby

Adrian i Brajan to bracia, których mama zginęła potrącona przez samochód w listopadzie 2014 roku. Babcia chłopców stanowi dla nich rodzinę zastępczą. Pani Małgorzata wraz z wnukami i synem zajmują jeden pokój. Sytuacja finansowa rodziny jest trudna. Osierocone dzieci będą wdzięczne za najmniejszą pomoc.

Agnieszka Słodyczka

Agnieszka jest drobną, niebieskooką blondynką. Na skutek tragicznego wypadku latem 2009 roku straciła lewą rękę. Lekarzom nie udało się uratować zmiażdżonej przez tryby silnika traktora kończyny – amputacja była nieunikniona. Dziś, po czasie bólu i strachu, dziewczynka z wolna odzyskuje uśmiech. Agnieszka pochodzi z wielodzietnej rodziny. Jej rodziców nie stać niekiedy na bieżące potrzeby dzieci, tym bardziej na kosztowną rehabilitację i drogą protezę ręki.

Aleksandra Słotwińska

Aleksandra została potrącona przez samochód w czerwcu 2016. W wyniku tego zdarzenia doznała rozległego urazu wielonarządowego w tym poważnego urazu głowy, wystąpiły objawy uszkodzenia Ośrodkowego Układu Nerwowego. Utrzymuje się niedowład czterokończynowy, pozostaje bez kontaktu werbalnego. Niezbędna jest ciągła i intensywna rehabilitacja.

Marta Smal

U Marty lekarze zdiagnozowali raka brodawkowego tarczycy z przerzutami na węzły chłonne szyi oraz płuca. Dziewczynka przeszła operację usunięcia tarczycy oraz węzłów chłonnych.

Barbara Sobczyk

Barbara trafiła do Oddziału Neurochirurgii z powodu krwotoku podpajęczynówkowego z pękniętego tętniaka tylnej podstawy mózgu. Obecnie występują cechy niedowładu połowiczego lewostronnego.

Renata Sobol

Renata uległa wypadkowi komunikacyjnemu w listopadzie 2016 roku. Inny kierowca nie dostosował prędkości do warunków na drodze i uderzył czołowo w samochód Renaty. Kobieta doznała urazu wielonarządowego z obrażeniami w obrębie kończyn, klatki piersiowej i twarzoczaszki, licznych złamań – obu kości udowych, żeber, mostka, rzepki kolanowej, nadgarstka, stawu skokowego kończyny prawej, stłuczenia płuc.

Wiesława Soból

Pani Wiesława cierpi na porażenie mózgowe z niedowładem czterokończynowym. Stan po poszczepiennym zapaleniu mózgu w 3. miesiącu życia.

Kliknij, by poznać inne osoby.Ewelina Sokół

Ewelina w październiku 2004 roku została potrącona przez samochód. W wyniku zdarzenia nastąpił uraz wielonarządowy w tym poważny uraz głowy, złamanie miednicy, zerwanie więzadeł lewego kolana. Utrzymuje się niedowład czterokończynowy. Ewelina jest osobą leżącą wymagającą całodobowej opieki, jest żywiona przez PEG. Niezbędna jest intensywna i ciągła rehabilitacja.

Marek Sromicki

Marek został poszkodowany podczas zajęć sportowych. Doznał złamania odcinka szyjnego kręgosłupa C5. Cierpi na niedowład spastyczny i pęcherz neurogenny. Mężczyzna mieszka wraz z rodzicami i pozostaje na ich utrzymaniu. Każdy najdrobniejszy gest solidarności z Markiem i pomoc finansowa to nadzieja na poprawę jego stanu zdrowia i ogromne wsparcie dla rodziny.

Joanna Stachów

W wieku 20 lat Joanna przechodząc prawidłowo po pasach została potrącona przez pijanego kierowcę. Kobieta przebywała przez sześć miesięcy w śpiączce, utrzymuje się u niej czterokończynowy niedowład spastyczny.

Sylwester Stefański

W wyniku pobicia w czasie pełnienia służby wojskowej Pan Sylwester doznał urazu kręgosłupa szyjnego ze złamaniem kręgu C5. Z powodu czterokończynowego niedowładu spastycznego mężczyzna porusza się na wózku inwalidzkim.

Agnieszka Stencel

Pani Agnieszka doznał udaru mózgu podczas pracy w Niemczech. Kobieta cierpi na niedowład lewostronny, zwyrodnienie kręgosłupa, hipercholesterolemię i nadciśnienie tętnicze.

Anna Stolarek

Ania została poszkodowana w wypadku w dniu 31-08-2010 r. Lekarze stwierdzili uraz wielonarządowy, krwiak mózgowy, obrzęk mózgu, krwiak podspojówkowy gałki ocznej lewej i złamanie kości udowej lewej. Dziewczyna wymaga stałego leczenia oraz rehabilitacji.

Marek Sylwestrzak

We wrześniu 2010 roku Marek został poszkodowany w wypadku samochodowym. Jego tata zmarł na miejscu, a on sam z poważnymi obrażeniami ciała trafił do szpitala. Na skutek uszkodzenia rdzenia kręgowego Marek pozostaje od dnia wypadku osobą niepełnosprawną, niezdolną do samodzielnej egzystencji.

Wioletta Sypień

U Wioletty w styczniu 2017 roku doszło do krwotoku podpajęczynówkowego z pękniętego tętniaka tętnicy szyjnej wewnętrznej prawej, w wyniku czego doszło do obrzęku mózgu. Przebywała około 3 tygodnie w śpiączce, posiada rurkę tracheostomijną oraz jest żywiona przez PEG.

Kliknij, by poznać inne osoby.Robert Szarek

Pan Robert doznał nagłego zatrzymania krążenia z powodu zadławienia. Występuje głęboki niedowład czterokończynowy, encefalopatia niedokrwienno-niedotlenienionia, obrzęk mózgu. Mężczyzna jest żywiony przez PEG, wymaga wielokierunkowej rehabilitacji.

Jakub Szarzyński

Jakub uległ wypadkowi komunikacyjnemu, na skutek którego doznał wielu urazów. Stan po urazie czaszkowo-mózgowym ze stłuczeniem mózgu i złamanie kości twarzoczaszki. Występuje niedowład czterokończynowy. Możesz pomóc Jakubowi wpłacając pieniądze na konto Fundacji lub oddając 1% podatku.

Jusyna Szatkowska

Maria Halina Szczepaniak

Pani Maria przebyła tętniaka mózgu. Z powodu krwawienia podpajęczynówkowego z pękniętego tętniaka tętnicy podstawnej mózgu, Pani Maria została poddana zabiegowi embolizacji poprzez implantację sześciu spiral. Poza tym występuje nadciśnienie, silne bóle głowy, zwyrodnienie kręgosłupa. Aby nie stracić dotychczasowych osiągnięć, musi kontynuować rehabilitację.

Wiktoria Szostak

Wiktoria choruje na padaczkę uogólnioną. Pierwszy epizod wystąpił w listopadzie 2014 roku. Napady przebiegają z utratą przytomności, a upadki powodują siniaki i zadrapania. Mama Wiktorii samotnie wychowuje troje dzieci. Możliwości finansowe rodziny są bardzo skromne. Prosimy o wsparcie leczenia Wiktorii.

Anna Szponarska-Golaś

Anna ucierpiała w wypadku komunikacyjnym w sierpniu 2015 roku. U kobiety utrzymuje się niedowład spastyczny lewostronny, zaburzenia orientacji oraz zaburzenia lękowo-depresyjne.

Michał Szturc

W styczniu 2013 roku Michał został potrącony przez samochód, przechodząc przez przejście dla pieszych. Trafił do szpitala w Rybniku z urazem wielonarządowym, w tym stłuczeniem i obrzękiem mózgu, złamaniami kończyn i wyrostka kolczystego kręgu C7. Rozległe obrażenia doprowadziły do porażenia spastycznego czterokończynowego. Michał pozostaje bez kontaktu, karmiony jest przez gastrostomię, cierpi na padaczkę pourazową. Wymaga opieki osób drugich oraz intensywnej terapii, na którą rodzinie brakuje środków.

Sandra Szubert

Sandra uległa wypadkowi komunikacyjnemu w maju 2011 roku. Doznała urazu wielonarządowego, urazu głowy pod postacią krwawienia podpajęczynówkowego, urazu klatki piersiowej i jamy brzusznej. Niezbędny był zabieg zszycia torebki wątroby. Wystąpiło wielofragmentowe złamanie kości łonowej, złamanie kości krzyżowej oraz żeber, doszło do rozejścia stawu krzyżowo-biodrowego lewego.

Kliknij, by poznać inne osoby.Grzegorz Szymczak

Grzegorz, ojciec trojga dzieci, do dnia wypadku mężczyzna w pełni sił witalnych, na skutek tragicznego upadku ze schodów doznał ciężkiego urazu czaszkowo-mózgowego. W wyniku tego zdarzenia Grzegorz cierpi na czterokończynowy niedowład, nie mówi i ma zaburzenia pamięci. Od stycznia 2008 roku rehabilitację Grzegorza prowadzili specjaliści z Polskiego Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej VOTUM w Krakowie.

Łukasz Śpiewak

Łukasz doznał urazu wielonarządowego i niedowładu czterokończynowego w wyniku wypadku komunikacyjnego. Stan po wymianie panewki stawu biodrowego i rekonstrukcji miednicy. Całkowita ślepota, obecnie leczony z powodu kamicy odlewowej obu nerek

Hubert Targoński

Hubert ma dopiero 21 lat a już musi walczyć o to aby żyć… w sierpniu 2017 roku Hubert uległ wypadkowi podczas pracy z piłą, w wyniku wypadku doszło do zatrzymania krążenia. Diagnoza – niedokrwienne uszkodzenie mózgu (udar niedokrwienny prawej półkuli). Ostra niewydolność krążeniowo-oddechowa, stan po NZK w wyniku urazu tętnicy szyjnej. Jest przytomny lecz bez kontaktu słownego.

Grażyna Tide

Grażyna uległa wypadkowi komunikacyjnemu jako pasażerka w lutym 2010 roku. W wyniku tego doznała złamania kręgu C2,C7, Th2, Th3, Th4, ran głowy. Nastąpiła ostra niewydolność oddechowa. Doszło do porażenia kończyn dolnych oraz niedowładu kończyn górnych. Po wypadku u poszkodowanej następuje zanik mięśni – konieczna jest rehabilitacja, ma kłopoty z siedzeniem na wózku inwalidzkim, nastąpiło znaczne pogorszenie wzroku, znaczne ograniczenie chwytności dłoni. Obecnie prowadzi leżący tryb życia (głównie przez zanik mięśni) wymaga rehabilitacji, nie ma dostosowanej łazienki, mieszka na 4 piętrze budynku bez windy. Wózek inwalidzki sprzed 8 lat nie jest używany, wymaga zakupu łóżka z materacem przeciwodleżynowym.

Malwina Tkacz

Malwina uległa nieszczęśliwemu wypadkowi w maju 2018 roku. Wypadła z III p. pustostanu. W wyniku tego zdarzenia doznała złamania kręgosłupa na poziomie Th3 – Th5 z uszkodzeniem rdzenia kręgowego. Utrzymuje się niedowład wiotki kończyn dolnych. Malwina walczy o samodzielność, pomóżmy jej w tym.

Katarzyna Tkaczuk

Kasia jest osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym. Pierwsze niepokojące objawy pojawiły się w 2006 roku: były to niedowłady, mrowienia, utrata koordynacji, zaburzenia równowagi i zaburzenia widzenia. Leczenie skierowano na zapalenie nerwów – niestety okazało się, że to stwardnienie rozsiane. Od 2010 roku Kasia porusza się tylko na wózku inwalidzkim oraz pozostaje pod kontrolą poradni neurologicznej i okulistycznej.

Krzysztof Tkaczyk

W sierpniu 2011 roku Krzysztof został potrącony przez tramwaj. Doznał urazu wielomiejscowego: urazowej amputacji kończyny dolnej i górnej lewej, wieloodłamowego złamania miednicy, urazu głowy z wgłobieniem kości czołowej, którego następstwem był wstrząs hipowolemiczny. Krzysztof jest niepełnosprawny w stopniu znacznym.

Michał Tokarczyk

Od 6. miesiąca życia Michał choruje na dziecięce porażenie mózgowe i encefalopatię. Znaczne opóźnienie rozwoju umysłowego i funkcji motorycznych bardzo komplikuje jego życie. Z powodu uszkodzenia nerwów wzrokowych nie widzi. Chłopiec nie chodzi samodzielnie, wymaga stałego leczenia specjalistycznego i systematycznej rehabilitacji.

Kliknij, by poznać inne osoby.Igor Tokarski

Przechodząc przez przejście dla pieszych przed szkołą, 10-letni wówczas Igor został potrącony przez samochód i uległ poważnemu urazowi czaszkowo-mózgowemu. Długo znajdował się w stanie wegetatywnym. Dzięki poświęceniu rodziny, lekarzy i rehabilitantów robi niesamowite postępy – zaczyna mówić, stawia pierwsze kroki.

Tomasz Tomkutonis

Choroba Tomka rozpoczęła się w 1994 roku silnymi bólami głowy i wymiotami. Badania potwierdziły udar krwotoczny mózgu. Mężczyzna cierpi na wzmożone napięcie mięśniowe, niedowład czterokończynowy i napady padaczkowe. Dominującym problemem rodziny jest niepełnosprawność. Wszyscy członkowie rodziny chorują przewlekle i pozostają pod opieką lekarską. Dlatego prosimy ludzi dobrej woli o pomoc dla Tomasza w staraniach o powrót do zdrowia poprzez wsparcie jego rehabilitacji.

Damian Trojanowicz

Damian został potrącony przez samochód na pasach w 2004 roku. W wyniku zdarzenia doznał urazu czaszkowo-mózgowego ze stłuczeniem pnia mózgu. Po trzech tygodniach od wypadku stwierdzono wodniaka podtwardówkowego, wykonano trepanację czaszki, po miesięcznym leczeniu nadal utrzymywały się objawy piramidowe, przykurcze oraz wzmożone napięcie kończyn.

Arkadiusz Turek

Arkadiusz doznał urazu wielonarządowego, w tym czaszkowo-mózgowego po upadku z wysokości w marcu 2016 roku. Przeszedł dwie operacje neurologiczne. Obecnie bez kontaktu, występuje niedowład spastyczny czterokończynowy.

Grzegorz Tyrała

Pan Grzegorz uległ wypadkowi komunikacyjnemu w 2010 roku. Jadąc rowerem, został potrącony przez samochód. W wyniku zdarzenia doznał obrażeń ciała w postaci ostrego pourazowego krwiaka podtwardówkowego, urazu czaszkowo-mózgowego, obrzęku mózgu, krwawienia podpajęczynówkowego pourazowego, złamania kości ciemieniowej i skroniowej lewej. Występuje niedowład obustronny,

Wojciech Urban

Niefortunny skok do wody na zawsze odmienił życie Wojtka. W lipcu 2012 roku trafił ze złamanym kręgosłupem do szpitala, gdzie był operowany w trybie pilnym. Obecnie utrzymuje się niedowład kończyn dolnych. Wymaga intensywnej i regularnej rehabilitacji.

Paweł Urbański

Paweł w sierpniu 2018 roku miał wypadek podczas prac polowych. Prasa do słomy wciągnęła mu rękę. Pomimo wielu starań lekarz konieczna była amputacja ręki na poziomie przedramienia. Paweł jest młodym i ambitnym człowiekiem, pragnie wrócić do życia sprzed wypadku, możemy mu w tym pomóc.

Jan Wachnik

Jan uległ wypadkowi komunikacyjnemu w czerwcu 2016 roku. Doznał urazu wielonarządowego, uszkodzenia rdzenia kręgowego oraz złamania na poziomie Th 11-12, L1. W wyniku zdarzenia nastąpiło stłuczenie płuc, złamanie wyrostków kolczystych C5-6 oraz przeczulica. Utrzymuje się niedowład kończyn górnych oraz głęboki niedowład kończyn dolnych. Porusza się na wózku, dodatkowo cierpi z powodu głębokiej depresji.

Kliknij, by poznać inne osoby.Marcin Walczak

Marcin uległ wypadkowi na motorze w czerwcu 2018 roku. W wyniku zdarzenia doznał urazu wielonarządowego, stłuczenie mózgu, złamanie żebra po stronie prawej ze stłuczeniem płuca prawego z niewielką odmą. Nastąpiło wybuchowe złamanie kręgosłupa na poziomie Th-4, utrzymuje się porażenie kończyn dolnych.

Bartosz Warchoł

Bartosz choruje na nabyte porażenie mózgowe dziecięce. W okresie noworodkowym stwierdzono krwawienie dokomorowe po stronie lewej, powikłane wodogłowiem. Od 2. roku życia jest leczony z powodu padaczki. Ogromne znaczenie ma dla chłopaka rehabilitacja – przed Bartoszem kolejne lata ciężkiej pracy i ćwiczeń. Prosimy o wsparcie w kontynuacji tego kosztownego procesu.

Marek Warzeszak

Pan Marek przeszedł operację kręgosłupa w odcinku L w lutym 2016 roku. Po zabiegu nastąpiły powikłania: zapalenie rdzenia oraz niewydolność oddechowa i krążenia z niedowładem czterokończynowym.

Anna Wasilewska

Ania jest radosną dziewczyną z szerokimi planami na przyszłość. Choruje na Dziecięce Porażenie Mózgowe spowodowane zbyt późnym odebraniem porodu. Do niedawna była skazana na wózek z powodu czterokończynowego porażenia spastycznego, zaburzeń koordynacji ruchów i problemów z równowagą.

Tomasz Waśko

Tomek od urodzenia cierpi na zaburzenia neurorozwojowe, co objawia się m.in. znacznym opóźnieniem rozwoju intelektualnego, niepełnosprawnością ruchową oraz opóźnieniem rozwoju mowy. Zaburzenia neurorozwojowe obejmują wszystkie sfery rozwoju, w związku z tym Tomek potrzebuje intensywnego, regularnego i specjalistycznego leczenia i rehabilitacji.

Sebastian Wąsik

Sebastian uległ wypadkowi komunikacyjnemu w 2010 roku. Doznał złamania kręgosłupa lędźwiowego ze zwichnięciem L2/L3. Cierpi na porażenie wiotkie kończyn dolnych i brak czucia poniżej kolan. Intensywna rehabilitacja pomogła w spionizowaniu Sebastiana i umożliwiła mu chód w ortezach niskich przy pomocy balkonika. Aby nie stracić wypracowanych umiejętności niezbędna jest kontynuacja rehabilitacji.

Kazimierz Wejksznia

Pan Kazimierz mając osiemnaście lat stracił obie nogi. W 2014 roku uległ wypadkowi komunikacyjnemu. Mężczyzna poruszał się wózkiem inwalidzkim elektrycznym, doznał urazu głowy i złamań kości.

Krystian Wesołowski

W wieku 15. lat Krystian stał się ofiarą wypadku samochodowego. W wyniku zdarzenia doznał całkowitego poprzecznego uszkodzenia rdzenia kręgowego z plegią kończyn dolnych. Tylko intensywna rehabilitacja umożliwi Krystianowi osiągnięcie samodzielności.

Kliknij, by poznać inne osoby.Renata Wieczorek

Pani Renata od 2004 roku choruje na stwardnienie rozsiane. Choroba ma przebieg remisyjno-rzutowy. U kobiety występuje osłabienie siły mięśniowej kończyn dolnych, a także niedowład połowiczy prawostronny. Poza tym Pani Renata cierpi na nadciśnienie tętnicze. Z powodu postępów choroby przynajmniej dwa razy w roku jest zmuszona korzystać z opieki szpitalnej.

Wacław Wiekiera

Pan Wacław choruje na stwardnienie rozsiane od 1996 roku, a od 10 lat porusza się na wózku. Niestety choroba cały czas postępuje. Dodatkowo u mężczyzny występuje miażdżyca uogólniona, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca oraz przewlekła niewydolność serca. Stan zdrowia Pana Wacława w ostatnim okresie znacznie się pogorszył. Mężczyzna wymaga stałej codziennej rehabilitacji.

Aleksandra Wieleba

W 2008 roku doszło do nieszczęśliwego wypadku, w którym uczestniczyła Aleksandra. Samochód, którym jechała jako pasażer, wypadł z drogi. Młoda kobieta doznała urazu czaszkowo-mózgowego oraz niedowładu spastycznego kończyn lewych. Dziewczyna i jej rodzina walczą o powrót do sprawności sprzed wypadku.

Robert Wierzbicki

U zdrowego, pełnego sił, aktywnego życiowo Roberta Wierzbickiego w wieku 38 lat stwierdzono krwotok śródmózgowy. Nagły i samoistny, który poprzedzały jedynie bóle głowy. Po operacji krwiaka u Pana Roberta utrzymuje się niedowład połowiczy lewostronny. Mężczyzna walczy o samodzielność. Aby osiągnąć ten cel niezbędna jest intensywna i stała rehabilitacja.

Luiza Wojdyło

Luiza choruje na mózgowe porażenie dziecięce ze spastycznym niedowładem czterokończynowym, cierpi również z powodu astmy oskrzelowej. W 1989 roku przeszła operację obustronnego wydłużenia ścięgien stóp. Jest niepełnosprawna w stopniu znacznym – porusza się przy pomocy wózka inwalidzkiego.

Kacper Wojtala

Kacper od pierwszych godzin życia skazany jest na ból i cierpienie. Urodził się ze zwichniętymi stawami: biodrowym i kolanowym oraz z obniżonym napięciem mięśniowym. U chłopca stwierdzono zespół wad wrodzonych układu kostno-stawowego. Kolejne badania przynosiły następne smutne diagnozy. Dziś Kacper boryka się z zaawansowaną skoliozą piersiowo-lędźwiową oraz zespołem Ehlersa-Danlosa, charakteryzującym się nadmierną elastycznością skóry i stawów.

Jagoda Wojtaszyk

Jagoda była radosną, uśmiechniętą dziewczynką, której szczęśliwe dzieciństwo zakończyło się nagle w 13. roku życia. Wtedy doszło do wypadku na gostyńskim basenie, gdzie Jagoda wybrała się z przyjaciółmi. Dziewczynka zaczęła tonąć. Cudem przywrócono jej funkcje życiowe, ale spustoszenie jakie to zdarzenie poczyniło w organizmie okazało się nieodwracalne. Dziś stan Jagody określa się jako wegetatywny.

Kacper Wojtczuk

Kacper w dniu 27 marca 2009 r. uległ wypadkowi komunikacyjnemu, wskutek którego doznał rozległych obrażeń ciała, w tym urazu czaszkowo-mózgowego. W wyniku ciężkiego urazu głowy u chłopca do dziś utrzymuje się niedowład czterokończynowy z przewagą strony prawej.

Kliknij, by poznać inne osoby.Michał Wojtysiak

22 marca 2018 r. był przełomowy – Michał czekał na ścieżce rowerowej na zielone światło. Z Ronda zjeżdżała karetka pogotowia. W karetkę uderzył samochód osobowy.<br /> To spowodowało, że ambulans wjechał na ścieżkę rowerową i potrącił Michała powodując głęboki uraz czaszkowo-mózgowy, uraz płuc oraz śpiączkę powypadkową

Przemysław Wolski

Przemysław cierpi na dziecięce porażenie mózgowe, spastyczne porażenie czterokończynowe, nie siedzi, nie chodzi. Jest pogodnym, radosnym i ciekawym świata chłopcem. Wymaga całodobowej opieki i pomocy innych osób.

Kamil Wolski

Kamil doznał stłuczenia pnia mózgu i obrzęku mózgu w wyniku wypadku samochodowego. W następstwie doznanych obrażeń stracił zdolność czytania i pisania. Lekarze ocenili jego uszczerbek na zdrowiu na 90%. Chłopak cierpi na niedowład spastyczny prawej kończyny górnej, jednak dzięki leczeniu i rehabilitacji jego stan powoli się poprawia. W celu kontynuowania rehabilitacji młody mężczyzna wciąż potrzebuje wsparcia.

Norbert Wójcik

We wrześniu 2014 roku Norbert uległ wypadkowi komunikacyjnemu będąc pasażerem samochodu. Doznał urazu wielonarządowego z urazem czaszkowo-mózgowym, złamania obu kości udowych, podudzia lewego, urazu oka prawego. U Norberta występuje porażenie kończyn dolnych, jest karmiony przez PEG.

Maciej Wójcik

5 lipca 2006 roku, 9-letni wówczas Maciej Wójcik uległ wypadkowi na koloniach, doznając ciężkiego urazu głowy i pozostając przez wiele miesięcy w śpiączce, czego wynikiem jest niedowład czterokończynowy. Maciej przeszedł kilka bardzo ciężkich operacji, które uratowały mu życie.

Bogusław Wójtowicz

Pan Bogusław uległ wypadkowi komunikacyjnemu w 2016 roku. Mężczyzna doznał urazu czaszkowo-mózgowego z tetraparezą. Założono PEG.

Kamil Wronka

24 czerwca 2008 roku, będąc pasażerem samochodu osobowego, Kamil Wronka został poszkodowany w wypadku komunikacyjnym. Na skutek czołowego zderzenia dwóch pojazdów chłopak doznał rozległych obrażeń ciała: stłuczenia mózgu i stłuczenia brzucha z usunięciem śledziony. Przez kilka miesięcy przebywał w śpiączce. Dziś uczy się żyć na nowo.

Ewa Wydra

Ewa choruje na nowotwór złośliwy tylnej jamy czaszkowej – Medulloblastoma. Dziewczynka jest po trzynastu operacjach i dziewiętnastu chemioterapiach. Obecnie zmaga się z deficytami neurologicznymi wynikającymi z choroby oraz powikłań neurologicznych.

Kliknij, by poznać inne osoby.Weronika Zagrodnik

W lutym 2011 roku Weronika przechodząc przez przejście dla pieszych w pobliżu szkoły, została potrącona przez samochód. Na skutek brawury lekkomyślnego kierowcy dziewczynka w stanie ciężkim trafiła do szpitala, gdzie blisko miesiąc przebywała na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej, podłączona do respiratora.

Wiktoria Załoga

Wiktoria jest leczona z powodu padaczki z napadami nieświadomości od dwóch lat. Poza tym występuje opóźnienie rozwoju intelektualnego i ruchowego, krótkowzroczność, astygmatyzm, skrzywienie kręgosłupa.

Maria Zięba

Pani Maria choruje na uszkodzenie naczyniowe mózgu, zaburzenia pamięci, polineuropatię cukrzycową, otępienie w stopniu lekkim.

Rafał Zioło

Latem 2009 roku Rafał Zioło otarł się o śmierć. Chłopiec wpadł pod samochód i doznał ciężkiego urazu śródczaszkowego. Do dziś utrzymuje się u niego niedowład czterokończynowy znacznego stopnia. Rafał porusza się na wózku inwalidzkim. Wymaga całodobowej opieki.

Nela Żbikowska

Nela została poszkodowana w wypadku komunikacyjnym. Dziewczynka doznała obrzęku mózgu, krwawienia do rogu potylicznego prawej komory mózgu, złamania żuchwy, stłuczenia płuca prawego. Utrzymuje się niedowład wiotki kończyn dolnych.

Karolina Żmija

Karolina choruje na mózgowe porażenie dziecięce – niedowład czterokończynowy. Jej rozwój psychomotoryczny jest opóźniony i zaburzony. Dziewczyna wymaga stałej rehabilitacji, a koszty leczenia znacznie obciążają budżet domowy.

Jolanta Żołnierczyk-Dusik

Pani Jola przebyła krwawienie do rdzenia kręgowego, czego następstwem było wiotkie porażenie kończyn. Kobieta cały czas potrzebuje stałego leczenia rehabilitacyjnego oraz konsultacji lekarskich.

Patrycja Żurawska

Patrycja we wrześniu 1996 roku uległa wypadkowi komunikacyjnemu, na skutek czego doznała ciężkiego urazu mózgu. Cierpi na niedowład połowiczy lewostronny i zaniki tkanki mózgu. Ponadto straciła wzrok w lewym oku na skutek przerwania nerwu wzrokowego. Mimo tych wszystkich zdarzeń mama podopiecznej mówi, że córka jest bardzo pogodna. Cały czas potrzebna jest rehabilitacja dla Patrycji, a to ogromne koszty.

Kliknij, by poznać inne osoby.


Michał Florczyk

Mam na imię Michał i mam 27 lat. Nagła tragedia przekreśliła moje wszystkie marzenia i plany. W wyniku wypadku motocyklowego doznałem urazu kręgosłupa z przerwaniem rdzenia kręgowego oraz innych urazów. Uraz kręgosłupa sprawił, że na chwilę obecną nie mogę samodzielnie siedzieć i poruszać się, mam trudności z oddychaniem. Jedyną szansą na poprawę mojego zdrowia jest intensywna, systematyczna długotrwała i kosztowna rehabilitacja.

Przemysław Mielczarek

Przemysław Mielczarek w 2017 roku przeszedł poważny zawał mięśnia sercowego z zatrzymaniem krążenia, który spowodował poważne uszkodzenia mózgu w wyniku czego Przemek boryka się z porażeniem czterokończynowym i poważnymi zanikami mięśniowymi - jest osobą leżącą, nie mówi

Witold Pypłacz

Pan Witold Pypłacz w październiku 2016 przeszedł kilka udarów mózgu. W szpitalu udało się uratować życie i od tego momentu rodzina podejmuje walkę o sprawność. Pan Witold jest sprawny tylko częściowo, ma problemy z podstawowymi czynnościami – jedzeniem, mówieniem, ubieraniem. Motoryka i równowaga wymaga ciężkich ćwiczeń.

Alan Misiewicz

W sierpniu 2018 r. 7-letni Alanek miał poważny wypadek, w wyniku którego doznał rozległego urazu mózgu. Po kilku miesiącach został wybudzony w Klinice Budzik i nadal walczy o swoją sprawność. Trwa rehabilitacja, która ma pomóc mu w powrocie do zdrowia.

Kamil Sroczyk

Jedna chwila i świat stanął w miejscu. Życie Kamila legło w gruzach, a ma dopiero 22 lata. Chciał popływać, a doznał urazu kręgosłupa. Szansą Kamila na powrót do zdrowia jest podjęcie intensywnej rehabilitacji w specjalistycznym ośrodku. Coś, co dla wielu z nas jest całkiem normalne - dla Kamila teraz jest wszystkim. Dzięki waszej pomocy będzie mógł to zrealizować.

Aneta Krawczyk

U Anety wada słuchu została ujawniona w dzieciństwie, jest to postępujący niedosłuch. Aneta co jakiś czas musi wymieniać aparat słuchowy na nowy, którego koszt przekracza jej możliwości. A potrzebuje go na co dzień w czasie pracy, uprawiania sportu czy spotkań ze znajomymi. Wesprzyj Anetę w zbiórce na nowy aparat.

Krzysztof Sokołowski

Nigdy nie myślałem, że moja pasja, moje hobby może mnie tak zgubić... Byłem bardzo aktywny, uwielbiałem sport, to on dawał mi motywację do działania. Kochałem cross, jazda dawała mi poczucie wolności, ale z czasem tę wolność i niezależność odebrał mi. Miałem wypadek, uderzyłem w drzewo, dziś cieszę się, że żyję.

Zbigniew Szyperski

Zbigniew Szyperski uległ poważnemu wypadkowi podczas pracy w kopalni przy remoncie kombajnu wydobywczego. Na skutek wypadku utracił dolną kończynę. Dzięki wsparciu bliskich, a przede wszystkim samozaparciu z każdym dniem widoczna jest coraz większa poprawa. Rana kikuta już prawie jest zagojona co pozwala na rozpoczęcie rehabilitacji oraz planowanie zaprotezowania.

Kliknij, by poznać inne osoby.


Jakub Kiełbasa

Jakub na początku 2018 roku doznał rozległego krwotoku śródmózgowego. Przy ogromnym zaangażowaniu lekarzy oraz pozytywnej energii bliskich, przyjaciół i znajomych przeżył i wybudził się ze śpiączki. Konsekwencją krwotoku pozostał lewostronny niedowład. Teraz walczy o swoją samodzielność

Ryszard Szurkowski

Legenda polskiego kolarstwa Ryszard Szurkowski miał tragiczny wypadek w trakcie wyścigu w Kolonii w czerwcu 2018 roku. Mistrz olimpijski przeszedł dwie operacje kręgosłupa i skomplikowaną operację twarzy. Od kilku miesięcy przebywa pod opieką rehabilitantów i codziennie walczy o powrót do sprawności, pomimo utrzymującego się porażenia czterokończynowego. Pomóż mu wygrać najważniejszy wyścig w życiu!

Paweł Kabat

Paweł uległ ciężkiemu wypadkowi w pracy, ratując komuś życie sam o mało go nie stracił - przygniotły go okna ważące 600 kg. Doznał urazu wielonarządowego, w tym złamania kręgosłupa ze stłuczeniem rdzenia kręgowego.

Aleksander Głębocki

Aleksander to 10-letni chłopiec, który został potrącony przez autobus. Liczne złamania kończyn dolnych, miednicy oraz kręgosłupa spowodowały, że w tak młodym wieku stał się osobą niepełnosprawną. Zamiast bawić się z rówieśnikami spędza czas na rehabilitacji walcząc o powrót do sprawności

Volodymyr Yeromenko

Volodymyr przyjechał do Polski prawie 2000 km, żeby zarobić pieniądze dla swojej rodziny. W trakcie pracy konstrukcja na której pracował przewróciła się, a Volodymyr spadł z kilkunastu metrów. Doznał złamania kręgosłupa i walczy o sprawność.

Stanisław Maciaszczyk

Stanisław Maciaszczyk jest z zawodu kierowcą, to jego pasja. Z racji swego zawodu zwiedziłem wiele miejsc w Polsce i za granicą. Od ponad 15 lat choruje na cukrzycę typu II, która spowodowała wiele powikłań. Z powodu zgorzeli stopy lewej w przebiegu stopy cukrzycowej aby ratować życie lekarze byli zmuszeni amputować Stanisławowi lewe podudzie

Konrad Starzyk

Konrad jest 18-letnim chłopakiem. W grudniu 2018 roku podczas diagnostyki w szpitalu u Konrada nastąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Mimo skutecznej resuscytacji Konrad pozostaje w stanie śpiączki. Przed nim długa i kosztowna rehabilitacja.

Zuzanna Bartczak

W październiku 2018 roku 3-letnia Zuzia uległa wypadkowi komunikacyjnemu doznając wielonarządowych obrażeń. Po wybudzeniu ze śpiączki okazało się, że ma niedowład kończyny górnej i dolnej lewej. Dzięki intensywnej rehabilitacji neurologicznej dziewczynka stopniowo odzyskuje sprawność.


Marcin Górecki

Marcin jest marynarzem, który uległ poważnemu wypadkowi podczas powrotu z pracy do domu. Tylko cud sprawił, że przeżył. Niestety, od momentu wypadku nie odzyskał świadomości. Rodzina Marcina zawsze oczekiwała na jego powrót. Dziś czekają aż znów do nich powróci. Ze snu, który nie pozwala mu odzyskać świadomości i wymaga codziennej wielogodzinnej rehabilitacji.

Stanisław Bator

Stanisław aktywny 58-latek, niezależny, o wielkim sercu, otwarty i wrażliwy na potrzeby innych. W marcu 2018 roku doznał rozległego udaru mózgu. Jest w stanie minimalnej świadomość przez co wymaga całodobowej, profesjonalnej opieki i intensywnej rehabilitacji.

Krzysztof Berdzik

Krzysztof Berdzik jest kierowcą zawodowym, który w kwietniu 2018 r. uległ wypadkowi komunikacyjnemu. Na skutek tego zdarzenia amputowano mu nogę na poziomie podudzia. Krzysztof jest bardzo silnym człowiekiem, zdeterminowanym do tego, żeby wrócić do aktywności zawodowej.

Agata Sypytkowska

Nazywam się Agata, mam 23 lata i od urodzenia choruję na mózgowe porażenie dziecięce. Choroba jest przewlekła, bez rehabilitacji moje mięśnie stają się bardziej spastyczne oraz przykurczone, oznacza to, że niektóre ruchy sprawiają mi trudność. Codzienna rehabilitacja zmniejszyłaby napięcie mięśni i pozwoliłaby mi na samodzielniejsze życie. Dlatego Wasze wsparcie jest bardzo ważne.

Olga Gerasymczuk

Nazywam się Olga Gerasymczuk, mam 20 lat. Przyjechałam z Ukrainy, aby pracować, studiować i pomóc rodzicom. Niestety, w grudniu zostałam potrącona przez samochód na przejściu dla pieszych. Abym mogła znów być sprawna potrzebuje rehabilitacji. Jej koszt przekracza może możliwości finansowe. Proszę Was o pomoc.

Dorota Stachowiak

Dorota lat 50 we wrześniu 2018 roku przeszła ostry zawał przedniej ściany serca, w wyniku czego doszło do niedotlenienia mózgu. Pełna życia zawsze uśmiechnięta w sile wieku z wieloma planami na przyszłość. Żona, mama i babcia w jednej chwili skazana na stałą opiekę osób trzecich oraz intensywną rehabilitację. Na chwilę obecną jest niezdolna do samodzielnej egzystencji.

Adam Palbow

Adam Palbow w październiku 2018 r. doznał bardzo poważnych złamań kręgosłupa na poziomie szyjnym w wyniku nietypowego wypadku drogowego. Kierowca pojazdu jadącego z naprzeciwka uderzył w jelenia, który z odbicia przeleciał na drugi pas ruchu spadając prosto na dach samochodu prowadzonego przez Adama. Obecnie Adam walczy o swoją sprawność w specjalistycznej klinice w Krakowie. Każdy jego dzień wypełnia ciężka praca z rehabilitantami.


Natalia Rękawek

Natalia w dniu 3 października 2018 r. uległa wypadkowi komunikacyjnemu jako pasażer pojazdu. Na skutek obrażeń odniesionych w wypadku jest w śpiączce i nie ma z nią kontaktu. W najbliższym czasie będzie wymagała długiej i intensywnej rehabilitacji.

Przemysław Kapecki

Mam na imię Przemek i do czasu wypadku w 2015 roku byłem bardzo energicznym 30-latkiem. Po upadku z drzewa, gdy dotarło do mnie, że już nigdy nie będę tak sprawny jak kiedyś, nie podałem się. Ćwiczę jak oszalały, żeby usiąść i móc wyjechać wózkiem z domu na świeże powietrze. Wesprzyj mnie proszę w walce o sprawność.

Mariusz Blok

W październiku 2018 r. mój świat się zatrzymał tak jak moje serce. Przeszedłem ostry zawał serca pełnościenny- ściany dolnej. Konsekwencją było niedotlenienie mózgu i niedowład czterokończynowy. Obecnie przebywam w PCRF VOTUM - tj. ośrodek rehabilitacyjno-wybudzeniowy dla dorosłych. Obiecuję nie poddam się będę walczył o swoje życie.

Adam Mucha

Adam to bardzo dobry młody człowiek, na którego pomoc mogli dotąd liczyć nie tylko przyjaciele, ale i obcy ludzie. Dziś Adam sam potrzebuje pomocy. 31 maja 2018 r. uległ wypadkowi, spadł z wysokości. Doznał urazu czaszkowo-mózgowego i twarzoczaszki, pęknięcia miednicy. Aby mógł odzyskać sprawność i stanąć na nogach, niezbędna jest intensywna rehabilitacja w kosztownym ośrodku rehabilitacyjnym.

Weronika Pawlik

Mam na imię Weronika. Przed wypadkiem udało mi się połączyć z sobą dwie pasje: chęć pomagania i miłość do zwierząt. Każdą wolną chwilę poświęcałam na pomoc w rehabilitowaniu dzieci za pomocą koni. Widziałam, jak dzięki pomocy zwierząt poprawia się sprawność maluchów. Dziś sama potrzebuje pomocy, gdyż na skutek wypadku straciłam prawą rękę

Michał Lubak

Mam na imię Michał, mam 20 lat i mnóstwo planów na przyszłość. W wakacje 2018 r. uległem nieszczęśliwemu wypadkowi na rolkach. Lekarze zrobili wszystko co mogli, jednak złamanie kręgosłupa wraz z porażeniem dolnych kończyn i niedowładem kończyn górnych brzmi dla mnie tragicznie. Diagnoza złamała mi serce, a świat runął w gruzach.

Jessika Orzechowska

Jessica jako mała 5-letnia dziewczynka uległa nieszczęśliwemu wypadkowi w trakcie prac ogrodniczych doznając zranienia podudzia i amputacji części dalszej stopy prawej.

Krzysztof Kacprzak

Krzysztof Kacprzak uległ wypadkowi komunikacyjnemu i od tego momentu jest w śpiączce. Wymaga długotrwałej opieki i rehabilitacji.


Rafał Słoboda

Rafał Słoboda to 27-letni chłopak, który w wyniku uczulenia na leki doznał nagłego zatrzymania akcji serca. Spowodowało to niedotlenienie mózgu, następstwem czego zapadł w śpiączkę.

Kamil Niciński

Mam na imię Kamil i mam 21 lat. W 2016 roku miałem wypadek samochodowy, jako pasażer doznałem urazu kręgosłupa na poziomie piersiowym. Od tamtej pory poruszam się na wózku.

Irena Kozieł

W grudniu 2018 r. Pani Irena została potrącona na pasach. Od tej pory walczy o powrót do sprawności. Aby Irena wróciła do aktywności konieczna jest intensywna rehabilitacja, która pozostaje poza możliwościami finansowymi rodziny.

Michał Polak

Michał podczas zajęć chemicznych obserwował doświadczenie prowadzone przez kolegów. Nagle doszło do zapalenia oparów etanolu, w wyniku czego doznał oparzeń II i III-go stopnia obu rąk, klatki piersiowej, szyi, twarzy i obu uszu.

Michał Solana

Michał w marcu 2016 roku uległ wypadkowi komunikacyjnemu, na skutek którego doznał urazu czaszkowo-mózgowego. Każdy jego dzień wypełniony jest walką o powrót do sprawności. Żeby Michał mógł być bardziej samodzielny niezbędna jest kosztowna i specjalistyczna rehabilitacja.

Marceli Markiewicz

W październiku 2018 roku Marcel doznał ciężkich obrażeń głowy w wypadku samochodowym. Marcel wymaga stałej opieki i codziennej intensywnej rehabilitacji, której koszty przekraczają możliwości finansowe rodziny.

Michalina Maciejewska

W sierpniu 2018 roku Michalina uczestniczyła w wypadku drogowym jako pasażerka motoroweru. Na skutek wypadku doznała poważnego urazu prawej nogi, który znacząco ograniczył jej wcześniejszą aktywność. Od dnia wypadku codziennie walczy o powrót do sprawności.

Kazimierz Jachimowski

Kazimierz Jachimowski w marcu 2018 r. uległ poważnemu wypadkowi komunikacyjnemu, na skutek którego doznał rozległego urazu mózgu. Obecnie w stanie śpiączki przebywa w jednym w ośrodków wybudzeniowych.


Agnieszka Dras

Nazywam się Agnieszka Dras, mam 36 lat i choruję na stwardnienie rozsiane. Każdy mój dzień wypełnia walka o utrzymanie sprawności. Niestety, bez kosztownej i specjalistycznej rehabilitacji mój stan stopniowo będzie się pogarszał.

Beata Richa

Beata Richa została potrącona przez samochód w lipcu 2017 roku doznając poważnych obrażeń w postaci złamania prawej nogi. Kilkakrotnie przechodziła zabieg zespolenia złamania. Obecnie porusza się na wózku. Wymaga stałej rehabilitacji

Eryka Kaczyńska

Eryka przyszła na świat ponad 6 lat temu. Mnogie wady wrodzone nóżek, brak prawej rączki, sprawił, że jej dzieciństwo nie jest takie proste, jak innych dzieci. Eryka czeka na operację wyrównania nóżek poprzez wydłużenie tej krótszej.

Grażyna Kowalczyk

Pani Grażyna została w grudniu 2018 roku potrącona na przejściu dla pieszych przez rozpędzony samochód. Doznała poważnych urazów miednicy oraz obrażeń wewnętrznych. Żeby wrócić do sprawności potrzebuje długiej i kosztownej rehabilitacji.

Krzysztof Roszkowski

Rodzice Krzysztofa Roszkowskiego zginęli śmiercią tragiczną w wypadku komunikacyjnym we wrześniu 2018 roku. Od tamtej pory 7-letnim wnukiem opiekuje się babcia.

Julia Dziwir

Julia od marca 2015 roku choruje na cukrzycę typu 1, która nie będąc leczoną jest dużym zagrożeniem dla zdrowia i może prowadzić do poważnych powikłań, ze śmiercią włącznie. Leczenie tej choroby polega na utrzymaniu właściwego poziomu cukru we krwi poprzez podawanie odpowiedniej dawki insuliny.

Maciej Wielebiński

Los okrutnie dotknął 5-letniego Maćka. W lipcu 2018 roku wpadł pod koła samochodu ciężarowego. Na skutek wypadku została mu amputowana noga. By móc chodzić potrzebuje protezy, które trzeba wymieniać, ponieważ cały czas rośnie.

Tomasz Winszczyk

Tomasz Winszczyk podróżując po Indonezji trafił do szpitala z silnym zakwaszeniem metabolicznym, migotaniem przedsionków i niewydolnością oddechową. Tomasz stracił wzrok, nie potrafił mówić, sam nie chodzi, ma ubytki w pamięci.


Jan Nerka

Życie Jana Nerki w październiku 2018 r. na skutek potrącenia przez samochód uległo diametralnej zmianie. Po ciężkim urazie mózgu nie może samodzielnie wykonywać podstawowych czynności. Wymaga całodobowej opieki. Potrzebna jest również długotrwała rehabilitacja.

Edward Baczewski

W styczniu 2019 roku Edward Baczewski uległ pęknięciu tętniaka w głowie. W stanie krytycznym z bardzo złymi rokowaniami pierwsze tygodnie spędził na intensywnej terapii. Czterokończynowy paraliż, całkowity brak kontaktu i samodzielnego oddechu - tak wyglądały te pierwsze dni. Obecnie walczy o to aby wrócić do zdrowia

Damian Zych

We wrześniu 2018 roku Damian uległ wypadkowi samochodowemu. W jednej chwili życie wywróciło się do góry nogami. Z samochodu nie zostało nic, a Damian przez tydzień toczył bitwę ze śmiercią. To prawdziwy cud, że przeżył i może walczyć o swoje marzenia.

Łukasz Raczkowski

Łukasz Raczkowski został potrącony przez samochód w momencie, w którym praktycznie opuszczał już przejście dla pieszych. Doznał bardzo poważnych urazów. Lekarze nie dawali mu szans na to, że kiedykolwiek będzie chodził samodzielnie.

Grzegorz Proszkowiec

Grzegorz Proszkowiec w marcu 2018 roku uległ poważnemu urazowi głowy w trakcie zjazdu na nartach. Dzisiaj jedyną szansą na odzyskanie utraconej sprawności jest intensywna rehabilitacja

Cristian Małek

Cristian uległ wypadkowi samochodowemu jako pasażer pojazdu, którego kierowca uderzył w budynek. Doznał bardzo poważnych obrażeń czaszkowo-mózgowych i wymaga stałej i intensywnej rehabilitacji

Gabriela Staniszewska

Gabrysia od lutego 2018 roku choruje na cukrzycę typu 1, która nie będąc leczoną jest dużym zagrożeniem dla zdrowia i może prowadzić do poważnych powikłań. Gabrysia została otoczona opieką Fundacji Votum w ramach projektu Słodka Julka.

Mirosław Stefanowicz

W dniu 21 kwietnia 2018r. Mirosław Stefanowicz uległ wypadkowi komunikacyjnemu. Doznał urazów w postaci ze złamaną miednicą, urazami wielonarządowymi i otwartym złamaniem podudzia prawego. Obecnie pod fachową opieką specjalistów Mirosław uczy się podstawowych czynności takich jak mówienie, samodzielne jedzenie oraz poruszanie się.


Szymon Zaremba

Szymon od sierpnia 2018 roku choruje na cukrzycę typu 1, która nie będąc leczoną jest dużym zagrożeniem dla zdrowia i może prowadzić do poważnych powikłań. Szymon został otoczony opieką Fundacji Votum w ramach projektu Słodka Julka.

Wiktoria Nowosad

W dniu 14.01.2019 r. Wiktoria uległa wypadkowi komunikacyjnemu, w wyniku którego doznała poważnego urazu mózgu. W chwili obecnej dziewczyna boryka się z afazją pourazową oraz zanikami pamięci. Do pełnego powroty do zdrowia niezbędna jest długotrwała i kosztowna rehabilitacja.

Danuta Ilnicka

W czerwcu 2018 roku, w trakcie wycieczki turystycznej do Berlina, na którą Pani Danuta wybrała się wraz ze znajomymi, straciła niespodziewanie kontrolę nad połową swojego ciała, a następnie upadła na podłogę. Zdiagnozowano rozległy udar krwotoczny.

Mirosław Cymerkiewicz

Mirosław w lipcu 2018 roku uległ nieszczęśliwemu wypadkowi, w wyniku którego jest po ewakuacji krwiaka podtwardówkowego i śródmózgowego, a następnie po kranitomi czołowo-ciemieniowej. Na co dzień zmaga się z paraliżem prawostronnym, zaburzeniem mowy i afazją o charakterze motorycznym oraz padaczką

Daniel Sadowski

Mam na imię Daniel i pod koniec 2017 roku zostałem brutalnie pobity, w wyniku czego doznałem rozległych obrażeń mózgu. Od wypadku cały czas jestem przykuty do łóżka i wymagam ciągłej specjalistycznej opieki oraz intensywnej i kosztownej rehabilitacji.

Zbigniew Ciura

Pan Zbigniew w maju 2006 roku uległ wypadkowi i został przygnieciony przez ciągnik. Na skutek doznany obrażeń została mu amputowana noga. Obecnie Pan Zbigniew zbiera na nową protezę

Aniela Wróblewska

Aniela urodziła się z dużą wadą słuchu, wrodzonym perlakiem ucha prawego oraz całkowitym rozszczepem podniebienia. Obecnie jest już po wielu operacjach, m.in. rozszczepu podniebienia oraz usunięcia perlaka. Słuch u Anieli uległ tylko nieznacznej poprawie, dlatego też konieczny jest zakup drogich aparatów słuchowych do obu uszu.

Łukasz Jankowski

Wypadek komunikacyjny z grudnia 2018 roku wywrócił moje dotychczasowe życie do góry nogami. Aby wrócić do sprawności czeka mnie długotrwały okres rehabilitacji.


Franek Winkel

Franek urodził się 11.05.2010 roku. Jest bardzo pogodnym i radosnym dzieckiem, niestety w wyniku ciężkiego porodu doszło do poważnego niedotlenienia mózgu. W krótkim czasie zdiagnozowano u niego mózgowe porażenie dziecięce i padaczkę. Każde uzyskane pieniądze rodzice przeznaczają na jego rehabilitację

Dariusz Wolański

Mam na imię Darek. W 2003 roku uległem wypadkowi komunikacyjnemu, w wyniku którego doznałem obrzęku mózgu. Pomimo długiej rehabilitacji nie odzyskałem sprawności. Mam prawostronny niedowład oraz zaburzenia mowy.

Dariusz Konieczny

Mam 38 lat jestem młodym człowiekiem, który ma swoje marzenia i cele, lecz ciężko mi je spełnić ponieważ w 2016 roku spotkała mnie tragedia - odmroziłem sobie nogi. Przez dwa i pół roku lekarze walczyli o moje zdrowie. Niestety ostatecznie musiałem pogodzić się z amputacją obu nóg na poziomie podudzia.

Jerzy Gruszkowski

Przez całe życie największą pasją Jurka była muzyka. Jego sytuacja zmieniła się po wypadku na budowie. W trakcie wielokrotnych pobytów szpitalnych, rozpoznano dodatkowo chorobę autoimmunologiczną, która spowodowała uszkodzenie rdzenia kręgowego. Obecnie Jerzy nie może samodzielnie funkcjonować

Dariusz Nawrot

W czerwcu 2017 roku Dariusz doznał pęknięcia tętniaka tętnicy ocznej i udaru niedokrwiennego. Dziś dzięki intensywnej rehabilitacji mówi, samodzielnie je posiłki przy stole, siedzi na wózku. Wymaga stałej opieki i dalszej intensywnej rehabilitacji.

Marek Soliwoda

Marek Soliwoda ma 38 lat. W lutym 2019 roku uległ poważnemu wypadkowi komunikacyjnemu w wyniku którego doznał ciężkiego urazu wielonarządowego. Stan Marka był bardzo ciężki, operowano go w trybie pilnym. Obecnie dzięki własnej walce wraca do zdrowia.

Przemysław Kielma

W lutym bieżącego roku Przemek uległ poważnemu wypadkowi samochodowemu. Przez miesiąc nie było z nim kontaktu, leżał w śpiączce farmakologicznej. Po wybudzeniu stopniowo, choć z trudem, odzyskał głos i czucie. Jego ozdrowienie nie jest jednak całkowite. Jest częściowo sparaliżowany, dlatego też nie może funkcjonować samodzielnie.

Sławomir Szyszka

Sławomir zawsze prowadził aktywny tryb życia : turystyka wysokogórska i górska, narty, żeglarstwo pływanie i rower. W maju 2017 roku miał wypadek na kursie wspinaczkowym - złamał kręgosłup i uszkodził rdzeń kręgowy. Obecnie w wyniku prawie dwuletniej rehabilitacji przemieszcza się za pomocą kul i kijków


Błażej Troczyński

Błażej na skutek wypadku komunikacyjnego doznał wielu bardzo poważnych, zagrażających życiu obrażeń, w wyniku których stracił została mu amputowana noga.

Vladyslav Tarar

Kierowca, który potrącił Władka miał 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Zabił 16-letnią dziewczynę, koleżankę Władka. Chłopak przeżył, trafił do szpitala w ciężkim stanie – operacje, leczenie i wielka niewiadoma.

Krzysztof Urbański

Krzysztof wracał do domu motorem kiedy nagle wyjechało auto… Nie miał żadnych szans żeby zareagować i wtedy doszło do wypadku. W krytycznym stanie został zabrany do szpitala, gdzie dzielnie walczył o życie i tę walkę wygrał.

Iwona Mąka

Iwona doznała pęknięcia tętniaka w mózgu, na skutek czego miesiąc przebywała w stanie śpiączki. Kobieta wybudziła się, jednak to zdarzenie pozostawiło w mózgu duże zniszczenia. Iwona walczyła o życie, miała silny obrzęk mózgu, a lekarze mówili tylko jedno – Tu potrzebny jest cud!

Dominik Andrzejczak

Jesienią 2018 roku Dominik został potrącony przez samochód osobowy. Na skutek tego wypadku doznał rozlanego aksonalnego uszkodzenia mózgu i od tego czasu przebywa w śpiączce.

Karol Siwiera

Pan Karol na skutek upadku z wysokości (dach budynku) doznał urazu rdzenia na poziomie piersiowym. Obrażenia spowodowały brak czucia od pęcherza w dól. Wypadek zdarzył się w czasie pracy. Pan Karol, by powrócić do sprawności wymaga intensywnej i kosztownej rehabilitacji.

Tomasz Włodarczak

Tomek ma 34 lata. Był aktywny i nie wyobrażał sobie życia bez treningów. Niestety na skutek wypadku, musiał sprawdzić jak to jest być przykutym do wózka… Chce wrócić do sportu, dlatego potrzebuje protezy, która pozwoli mu z powrotem jeździć na rowerze, biegać, trenować.

Piotr Holiczko

Piotr jako zawodowy kierowca samochodowy, uwielbia podróże po polskich szosach. Niestety jedna z tych podróży zakończyła się tragicznie… Jadący na motocyklu Piotr Holiczko został potrącony przez wymuszającego pierwszeństwo przy lewoskręcie. Doznane obrażenie zagrażały jego życiu.


Marek Bukowski

Marek Bukowski rozśmieszał i bawił ludzi jako klaun. Kochał swoją pracę, ponieważ kontakt z ludźmi i powodowanie uśmiechu na ich twarzach dawało mu poczucie, że znalazł swoje miejsce w świecie - taką swoją misję. Niestety - choroba zabrała mu wszystko to, co nadawało jego życiu sens.

Piotr Kierc

Piotr ma 45 lat, a w 2009 roku został potrącony przez samochód. W skutek tego zdarzenia doznał urazu wielonarządowego, wskutek i do dziś jest sparaliżowany od żeber w dół. Opiekuje się nim mama i jak nie trudno sobie wyobrazić, zajęcie to wymaga od niej gigantycznego wysiłku – nie tylko psychicznego ale i fizycznego.

Natalia Darowska

Natalia ma tylko 19 lat. Gdy jej rówieśnicy planują przyszłość, ona walczy o zdrowie. Wypadek komunikacyjny, w którym uczestniczyła odebrał jej nadzieję na realizację marzeń o samodzielności, studiach i o pomaganiu innym. Szkoła, do której jechała Natalia była oddalona od domu tylko 8km. Ten krótki odcinek na zawsze zmienił całe życie nastolatki, a także jej rodziny.

Paweł Piegzik

Nazywam się Paweł. W maju 2018 roku uległem wypadkowi w pracy. W kopalni, pod ziemią osunęła się z czoła przodka bryła węgla i zmiażdżyła mi lewe podudzie. Długie leczenie szpitalne nie przyniosło oczekiwanych rezultatów i konieczna była amputacja.

Joanna Opalińska

Asia jest kobietą, która miała marzenia i chciała je zrealizować. Tak jak wiele osób snuła plany na przyszłość i małymi kroczkami starała się dążyć do celu. Mimo, że od początku nie było jej łatwo, bo już od dziecka zmagała się z niezwykle groźnym przeciwnikiem - cukrzycą.

Mariusz Sosiński

Mariusz w kwietniu 2019r. uległ wypadkowi komunikacyjnemu, w wyniku którego doznał poważnego urazu czaszkowo-mózgowego.

Kacper Płuciennik

Kacper ma 19 lat i jeszcze do niedawna jego życie wyglądało jak życie większości nastolatków. Snuł plany na przyszłość, chciał pracować i zacząć samodzielne życie. Jednak wypadek, który się wydarzył zabrał mu wszystko i sprawił, że dziś Kacper musi zaczynać wszystko od nowa.

Piotr Jonaszka

Piotrek 9 marca 2019 r., 3 km od domu miał wypadek samochodowy, z którego nie miał szans wyjść. Uraz wielonarządowy, krwotok wewnętrzny, usunięta śledziona, stłuczone płuca, stłuczenie oraz obrzęk mózgu i pnia mózgu, złamanie kręgosłupa szyjnego i uraz twarzoczaszki. Śpiączka…


Waldemar Kordulewski

Miał tylko 21 lat, gdy brał udział w wypadku komunikacyjnym, na skutek którego samochód którym jechał zapalił się. Obie jego nogi zostały zwęglone, a jedna niestety musiała zostać amputowana na wysokości uda. Proteza, której używa aktualnie jest bardzo zniszczona i nie nadaje się już do użytku.

Maja Krzyżek

Maja 19 lipca 2019 miała wypadek komunikacyjny, w którym doznała ciężkiego urazu czaszkowo – mózgowego. Liczne złamania kości czaszki , oczodołów, strzaskane płaty czołowe mózgu oraz okolica podwzgórza to obrażenia jakich doznała.

Jowita Gołyska

Jowitka ma 5 lat. Nie mówi, nie bawi się z innymi dziećmi, nie potrafi nawiązywać relacji. Jest całkowicie zamknięta w swoim świecie. Gdy miała rok lekarze zdiagnozowali u niej autyzm – przypadłość, która zaliczana jest do grupy symptomów zwanych wycofaniem, czyli unikaniem kontaktu ze światem zewnętrznym – z ludźmi i otoczeniem.

Ryszard Borysewicz

Świat Ryszarda runął 08-04-2019r. To dzień, w którym nastąpiło rozwarstwienie aorty brzusznej z tętniakiem.Tego dnia przeszedł on skomplikowaną operację, podczas której nastąpiło nagłe zatrzymanie pracy serca...

Bartosz Olendrzyński

Bartosz uległ wypadkowi komunikacyjnemu, w ciężkim stanie trafił do szpitala w Płocku. Tam lekarze walczyli o jego życie, najpierw na OIOMie później na oddziale neurotraumatologicznym.<br /> Bartosz był osobą niezwykle otwartą i sympatyczną, uwielbiał poznawać nowe osoby. Chodził wciąż uśmiechnięty i wszystkich zarażał dobrym nastrojem. Zawsze bardzo chętnie wszystkim pomagał dlatego też był bardzo lubiany.

Wiktoria Pieniak

Wiktoria uczęszcza do I liceum Ogólnokształcącego im. M.Skłodowskiej-Curie w Rykach – profil humanistyczny. Po zdaniu matury planowała studiować w Lublinie prawo. 26 sierpnia 2019r. zdała egzamin na prawo jazdy. Bardzo lubiła zwiedzać, podróżować, lubiła jazdę na rolkach.

Mariusz Jesionowski

Mariusz wracał z rodziną na święta do Polski. On kierował, a wraz z nim jechała żona, która była w trzecim miesiącu ciąży oraz ich 14-letni syn Patryk. Na autostradzie na zjeździe na Warszawę utworzył się korek, po zmianie pasa Mariusz nie zauważył jak jadący przed nimi samochód ciężarowy ”tir” gwałtownie zahamował .

Jerzy Wnęk

Pan Jerzy zaznał w swoim życiu dużo cierpienia. Najpierw zmarła jego córka, a kilka lat później sam uległ wypadkowi, w którym zginął jego kolega, a on sam stracił prawą rękę. Mimo ogromu tragedii, on nie stracił woli życia - opiekuje się nawet skrzywdzonym przez los psem. By wrócić do normalności potrzebuję środków na protezę ręki i wierzy, że dobrzy ludzie pomogą mu spełnić to marzenie.


Bogumił Bodzioch

2 lipca 2010r Bogumił Bodzioch uległ wypadkowi motocyklowemu czego następstwem było mechaniczne uszkodzenie mózgu krwiak podtwardówkowy, padaczka pourazowa, afazja mowy i ruchu, niedowład połowiczny prawostronny. Po wielu miesiącach rehabilitacji Bogumił zaczął chodzić o kulach, z asekuracją żony, jadł samodzielnie, a po ośmiu miesiącach mówił. Pozostałością po wypadku była padaczka, zaburzenia pamięci, potrzebna była pomoc opiekuna przy kąpieli, goleniu czy przebieraniu.

Witold Kraszewski

Witek całe życie pracował fizycznie w różnych zawodach: jako budowlaniec, cieśla, brukarz, aż do momentu wypadku. Od tej chwili zmieniło się wszystko. Lewa noga została zmiażdżona, wisiała na kawałku skóry. To cud, że trafił na lekarza, który widział światełko nadziei na uratowanie nogi.

Marek Porczyński

Marek to 44 – letni mężczyzna, który w 2019 roku doznał udaru krwotocznego. Pewnego letniego dnia po prostu usiadł i osunął się na ziemię. Mimo natychmiastowej reakcji i szybkiego przyjazdu pogotowia z silnego, pracowitego i uprawiającego sport mężczyzny Marek stał się wymagającym opieki człowiekiem.

Wojciech Marcinkowski

Wojtek od dziecka uwielbiał pływać. Już w szkole podstawowej chodził do klasy sportowej o profilu „pływanie”, a swoją pasję pielęgnował również w gimnazjum. W okresie szkoły średniej zdobył patent żeglarza jachtowego i został ratownikiem wodnym WOPR. Na początku pracował sezonowo na basenie jako ratownik WOPR, był też ratownikiem na koloniach z dziećmi z Domu Dziecka, a ostatnio, jako ratownik w Szkole Pływanie. Jeszcze wtedy nie wiedział, że miłość do wody odbierze mu zdrowie.

Jacek Staszak

Jacek 2 lipca 2016 roku uległ wypadkowi komunikacyjnemu. Jadąc na motorze uderzył w przyczepę samochodu, który zajechał mu drogę. Przy prędkości 50 km/h doznał poważnych urazów. Po przewiezieniu do szpitala był operowany. Miał m.in. pękniętą wątrobę, dwustronna odmę płuc, krwiaka przymózgowego w tylnym dole czaszki, złamanie kości potylicznych, zatoki czołowej ,zatoki szczękowej i nosowej.Wtórne krwawienia do jamy otrzewnej i ostra niewydolność nerek w przebiegu zespołu zmiażdżenia. Złamanie trzonu kości łokciowej i promieniowej prawej.

Karol Miara

Karol uległ wypadkowi komunikacyjnemu w 2011 roku, po którym 6 miesięcy przebywał w szpitalu. Dziś porusza się na wózku inwalidzkim, jednak jego wola walki i chęć powrotu do sprawności jest bardzo duża. Chciałby być w stanie sam się przemieszczać i marzy o specjalnym podnośniku, który pozwoli mu na swobodne wejście do kabiny samochodu.

Oleksii Ivanchka

Oleksii to młody, pełen radości chłopak, który przyjechał do Polski w celach zarobkowych. W ludziach zawsze cenił szczerość, kochał sport, a najbardziej boks. Niestety, nie zdążył nawet podjęć pracy. Wypadek komunikacyjny w którym uczestniczył jako pasażer pozbawił go szans na spełnianie swoich marzeń.

730

Podopiecznych

Chcesz pomóc? Przekaż dedykowaną darowiznę lub 1% podatku z celem szczegółowym.

'
Facebook
INSTAGRAM
YouTube