Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

 

7 miast, dziesiątki rozmów, setki upominków i niezliczoną dawka przydatnej wiedzy, by uratować życie. Sprawdź, jak wyglądały tegoroczne obchody Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych zorganizowane przez fundację Votum! Reaguj- uratuj życie

 


Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych przypada na przedostatnią niedziele listopada. To ważny dla nas dzień, gdyż ze skutkami wypadków komunikacyjnych spotykamy się na co dzień. Podsumowujemy ogólnopolskie działania naszych Wolontariuszy.

W ramach naszego projektu Reaguj – Uratuj życie spotkać nas mogliście w całej Polsce. 7 miast, dziesiątki rozmów, setki upominków i niezliczoną dawka przydatnej wiedzy, by uratować życie. Dziękujemy, że byliście częścią tego wydarzenia! Naszym zadaniem na ten dzień była edukacja przez dobrą zabawę. Szansą, by zminimalizować skutki wypadku jest m.in. odpowiednia reakcja świadków zdarzenia. To może zadecydować o losie poszkodowanych. Dlatego naszym tegorocznym hasłem obchodów tego dnia jest Reaguj – Uratuj Życie.


 

https://youtu.be/DLaHdhtEfZk?si=TGaDxON_Qwx2E-CP

 


Pamiętaj, gdy jesteś świadkiem wypadku drogowego:

✅ Zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu (np.na poboczu) i upewnij się, że będziesz mógł wysiąść z auta nie narażając się na niebezpieczeństwo.

✅ Sprawdź, czy są poszkodowani i postaraj się ocenić ich stan. To najważniejsza czynność, którą należy wykonać po pojawieniu się na miejscu wypadku.

✅ Jeśli są poszkodowani, wezwij pomoc. Dyspozytor przyjmie zgłoszenie oraz wezwie policję, pogotowie lub straż pożarną, jeśli jest taka konieczność.

✅ Staraj się podać jak najwięcej istotnych informacji, zarówno o lokalizacji zdarzenia, jak i o stanie poszkodowanych. Nie rozłączaj się pierwszy – dyspozytor pokieruje Cię w dalszych działaniach.

✅ Czasami możesz być jedyną osobą, która jest w stanie podjąć czynności ratujące życie przed przyjazdem karetki. Niezwłocznie do nich przystąp.

✅ Jeśli nie jesteś jedynym świadkiem zdarzenia i zacząłeś udzielać pierwszej pomocy przed wezwaniem służb ratunkowych, poproś konkretną osobę o zadzwonienie pod numer alarmów.

✅ Jako świadek wypadku masz obowiązek udzielenia pomocy poszkodowanym. Pamiętaj, że dla osoby, która jest ofiarą wypadku, każda minuta, a nawet sekunda może zadecydować o jej życiu.

✅ Gdy zdarzenie drogowe jest tylko kolizją, podczas której nikt nie ucierpiał, nie ma konieczności wzywania pomocy. Warto jednak upewnić się, czy uczestnicy nie potrzebują wsparci.

✅ Każdy z nas może być świadkiem wypadku. Wtedy cały czyjś świat może zależeć od naszej decyzji.

❗ Reaguj. Zrób wszystko, by uchronić życie.